Work and Travel İpuçları


amerika-indir

Work and Travel programınızın daha güzel geçmesi sizin elinizdedir. İlk adımdan son adıma kadar atacağınız her adımda alacağınız kararlarla güzel bir program geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda sorun yaşayabilirsiniz. Önemli olan o sorunları çözebilmenizdir. Sorunları çözebildiğiniz ölçüde güzel work and travel programı geçirirsiniz. Ancak daha önceden yapacağınız bazı şeylerle yaşayacağınız sorunları en aza indirgeyebilirsiniz.

Güzel Bir Work And Travel için İpuçlar:

1) İlk şirket seçiminde dikkat edin. Şirketinizi seçerken çevreden duyduklarınıza direk inanmayın. İnternette ya da çevrenizde hatta yakın çevrenizde bazı şirketlerin öğrenci temsilcileri bulunabilir. Bu temsilciler şirketlere yönlendirdikleri öğrenci başına para kazanırlar. Dolayısıyla kazancakları para için sizi herhangi bir şirkete kolayca yönlendirebilirler. Her şirketle görüşün ve içinize en çok sineni seçin. Unutmayın bu program öğrenci değişim programıdır ve öğrenci odaklı olmalıdır. Sponsor ya da işveren odaklı davranan şirketlerden uzak durun. Pahalı olan ya da daha eski olan şirket de daha iyi değildir. Önemli olan Work and Travel Şirketleri’nin bağlantıları , iş havuzlarıdır.   Herhangi bir sponsorun isminin iyi ya da kötü olması ,işlerinin iyi ya da kötü olacağı anlamına gelmemektedir. Work and Travel’da ana unsur iş olduğu için de sponsorun isminin değil işlerinin iyi olması önemlidir.Ayrıca danışman tecrübesi şirket tecrübesinden daha önemlidir. Danışmanların gerçekte ne kadar şey bildiğini ve tecrübesini ölçmeniz çok zor olduğu için bu konuda biraz şansa ihtiyacınız vardır.

2) Şirket seçiminden sonra iş seçiminizi doğru yapın. Work and Travel’ın ana unsuru işlerdir. Ne kadar iyi iş seçerseniz o kadar mutlu bir yaz geçireceksiniz. Yapabileceğiniz işleri , gitmek istediğiniz bölgeleri iyi belirleyin ve iş seçiminde bunları da gözönünde bulundurun. İş seçerken en önemli durumlardan biri de sizin özelliklerinizdir. İngilizce seviyeniz , iş tecrübeniz ve  genel özelliklerinize göre iş seçmelisiniz. İşe alımlarda işverenler de sizin özelliklerinize göre iş ve pozisyon sunacaktır. Uygun olmazsanız işi alamazsınız. Özelliklerinize uymayan işleri isteyerek yanlış beklentilere girmeyin.

3) Vizeye doğru ve eksisksiz hazırlanın. Herşeyi doğru şekilde yaparsanız muhtemelen vizeyi kolayca alacaksınız.

4) Uçak bileti alırken travel sürenizi de gözönünde bulundurun , tarihlerinizi ve uçuş noktalarınızı doğru belirleyin ya da esnek bilet alın. Bu sayede daha rahat hareket etme imkanınız olacaktır.

5) Amerika‘ya ilk indiğinizde yeni yerinizi yadırgayabilirsiniz. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz. Ne kadar çabuk sosyalleşirseniz o kadar çabuk uyum sağlayacaksınız. Sosyalleşmeniz doğrultusunda daha güzel bir wat geçirebilirsiniz. Ev-iş ikileminden çıkarak zamanınızı eğlenceli şekilde geçirmeye çalışın.Work and Travel progamının ilk ayında olumsuz düşüncelere sahip olabilirsiniz ancak merak etmeyin. 2. aydan itibaren daha güzel bir döneme gireceksiniz. 3. ay ise memnuniyetinizin en yüksek safhada olacağı zamandır. Travel döneminde ise geri dönmek istemeyeceksiniz.
work and travel-useful-tips
6) Amerika içerisinde hem work and travel kurallarına hem de Amerikan yasalarına katı şekilde uymalısınız. Unutmayın Hollywood filmlerinde size sunulan Özgürlükler Ülkesi mesajı yanıltıcı olabilir. Amerika‘yı tarif ederken kurallar ülkesi diye tarif etmek daha doğru olacaktır. Tüm kurallar Türkiye’nin aksine katı şekilde uygulanmaktadır. Yapacağınız küçük bir ihlal sonrasında kendinizi nezarethanede ya da Türkiye’de bulabilirsiniz.

7) Amerika’da çalıştığınız dönemde olabildiğince dikkatli harcama yapın. İlk gördüğün yerde alışveriş yapmayın. Temel ihtiyaçlarınız dışındaki alışverişlerinizi travel dönemine saklayın. Böylelikle Amerikan sistemi ve fiyatlarına daha hakim olacaksınız. Çalıştığınız dönemde biriktireceğiniz para sizin daha güzel travel dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

8) Vergi iadesi ve diğer resmi işlemler için gerekli evrakları geri getirmeyi unutmayın. Ayrıca banka hesabı gibi Amerika’da açtıracağınız hesap ve üyelikleri kapatarak dönün. İleriki yıllarda biranda ciddi borçlarla karşılaşmayın.

Work and Travel programı için bazı temel noktalara dikkat edilmesi yeterlidir. Yapacağınız işlemlere gerekli özeni göstererek , seçimlerinizi doğru yapmalısınız. Work and Travel için sorumluluk sadece şirketlerde değil aynı zamanda öğrencilerdedir.

3 February 2015 Saat : 12:15

Work and Travel İpuçları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Son Yazılar

WestLine Facebook Topluluğu

Kayıt Menüsü

 
eXTReMe Tracker