Bu yazımız Work and Travel programına katılıp ABD’de çalıştığı süre boyunca maaşlarından kesilen federal ve state vergilerinin geri alınması için öğrencilerimizin bilgilendirilmesi amaçlı hazırlanmıştır. Vergi iadesi için nasıl başvurulması gerektiğini ve gerekli formlar hakkında bilgi vermektedir. Bu yazı RTTAX firması ile vergi iade süreci başlatan öğrencilerimiz içindir.

Federal ve State vergilerinin iade edilebilmesi için tüm katılımcıların aşağıdaki belgeleri eksiksiz iletmesi gerekmektedir. Tüm evrakları tamamladığınızda WestLine danışmanınıza e-mail olarak ve PDF formatında gönderiniz. Eksik evrakların ya da bilgilerin iade işleminde problem yaratacağını, geç sonuçlanacağını ya da başarısız olabileceğini bilmenizde fayda vardır. Örneğin DS2019 formunun olmaması çok büyük bir sorun teşkil etmezken pasaportunuzla ilgili kopyanın olmaması ya da son maaş çekinizi sunamamanız ya da sosyal güvenlik kartınızı numarayı biliyor olsanız dahi kopyasını iletmemeniz bazı problemlere neden olabilir.

Tüm başvurular vergi iade şirketi aracılığıyla Amerikan Vergi Dairesi olan IRS’e gönderilmektedir. Bilgilerin eksik verilmesi gibi nedenlerle IRS memuru bazı başvuruları bekletebilir ve bu durum iadenin gerçekleşmesini geciktirebilir.

Eğer Alabama ve Virginia eyaletlerinden birinde çalıştıysanız W-2 formu iadenin gerçekleşmesi için kesinlikle gereken bir evraktır. Bu eyaletlerde çalışan kişilerin iade sürecinde ileteceği son paycheckler işe yaramamaktadır. Bu nedenle çalışanlara sonradan sunulması yasal olarak gereklilik olan W-2 formunu işvereninizden isteyiniz. Eğer işvereninizden alamıyorsanız vergi iade şirketi ekstra 15$ karşılığı bu hizmeti sizin adınıza yapmaktadır.

W-2 formları mali yılın kapanması ile alınabilen bir formdur ve bu form vergi dairesinden işvereniniz tarafından online olarak alınmaktadır. Bu noktada sizin beklemekten başka yapmanız gereken bir şey yoktur. W2 formları her yılın Ocak ayı sonlarında oluşturulmaktadır. Yani siz Work and Travel 2016 yazında çalışmışsanız W2 formunuz işvereninize Ocak, 2017 tarihinde ulaşacaktır. W2 formunuzu işvereninizden e-mail olarak da alabilirsiniz.

Vergi iade başvurunuz IRS’e 1 Şubat itibarı ile başlar. Ancak belgelerinizi öncesinden göndermeniz iade şirketine erkenden iletilmesine vesile olur ve zamandan kazanmış olursunuz.

Vergi iadesi için göndermeniz gereken formlar aşağıdaki gibidir:

1- Vergi iadesi başvuru formu: Buradan indirebilirsiniz -> www.summerworktravel.com/rttax_form.pdf

Ayrıca bu formun doldurulması ile ilgili örnek doldurulmuş formu sayfanın aşağısında görebilirsiniz.

2- SSN kartınızın kopyası: Sadece numarayı iletiyor olmanız iadenin gerçekleşmesini geciktirebilir.

3- Pasaport Kopyası: Pasaportunuzun ikinci sayfasında yer alan fotoğraflı sayfa.

4- Pasaportunuzdaki ABD vizesi kopyası: Vize sayfasını taratmanız gerekir

5- Son Paycheck veya W2 formu: Çalıştığınız işyerinden aldığınız son paycheck’i göndermeniz gerekir. Eğer elinizde W2 formu varsa ya da işvereninizden bunu ileride temin edecekseniz W2 formu tek başına yeterlidir. Alabama ve Virginia eyaletlerinde çalıştıysanız bu eyaletlerdeki işyerlerinden aldığınız son paycheck tek başına yeterli değildir. İadenin başlatılması için W2 formunu işvereninizden temin etmeniz gerekecektir.

6- DS-2019 Kopyası: DS-2019 formunuzun kopyasını bizlere iletmeniz iadenin gecikmemesi açısından önemlidir. DS-2019 formunuz kayıpsa ya da bulup temin edeceğinizi düşünmüyorsanız iade süreci uzayabilir.

Gerekli evrakların imaj halleri aşağıdaki gibidir:

sampledocs

 

Aşağıda Vergi İadesi Başvuru Formunun doldurulmuş bir örneğini önemli yerlerin numaralandırılmasıyla açıklamaya çalıştık.

 

FORMU DOLDURURKEN TÜRKÇE KARAKTER KESİNLİKLE KULLANMAYINIZ. KULLANMANIZ DURUMUNDA İADE SÜRECİ GECİKEBİLİR YA DA FORMU TEKRAR DOLDURMANIZ İÇİN GERİ GÖNDERİLEBİLİR.

 

Birinci Sayfa:

WAT Vergi İadesi 1

 

1- Doğum tarihinizi YIL/AY/GÜN formatında örnekteki gibi giriniz.

2- İade Tipi: Bu alandan vergi iadenizi ne şekilde almak istediğinizi belirtiniz. Hızlı iadede ayrıca 49$, acil iade şeklinde ise ayrıca 129$ alınacağını ve bu işlemin 1 Şubat tarihi ile yapılabileceğini unutmayınız. İadenizin aciliyeti yoksa Normal olarak işaretleyiniz.

3- ABD’ye geliş ve ABD’den ayrılış Tarihi: Bu alanı YIL/AY/GÜN formatında doldurunuz. ABD’ye giriş ve çıkış tarihlerinizi uçak biletinize bakarak ya da pasaportunuzdaki gümrük giriş çıkış damgalarına bakarak öğrenebilirsiniz.

4- Vergi iade talebi dönemi: Bu alana hangi dönem ABD’de çalıştıysanız bilgisini giriniz. Eğer daha önceki yıllarda da çalışmışsanız ancak o döneme ait iade işlemini gerçekleştirmediyseniz yine bu alana ekleyebilirsiniz. Örneğin 2015 yılında çalışmışsanız ve iade işlemi başlatmamışsanız bu alana 2015, 2016 şeklinde yazabilirsiniz.

5- Kaç tane işvereniniz oldu: Bu alana sezon boyunca eğer birden fazla çalıştığınız işyeri varsa sayısını belirtiniz. Aynı iş yerinde farklı pozisyonlar için çalışmış olmanız birden fazla yerde çalıştığınız anlamına gelmez.

6- Çalıştığınız iş yerinin adresi: Bu alana ABD’de çalıştığınız iş yerinin adresini tam olarak giriniz. Eğer işyeri adresini hatırlamıyorsanız DS2019 formu üzerinde adres bilgilerini görebilirsiniz. Eğer DS2019 formunuz bulunmuyorsa internet üzerinden işyeri adını ve bulunduğu yeri yazarak bulunuz. Aynı şekilde işyeri telefon numarasını da internet üzerinden bulabilirsiniz. İşvereninize ait email adresi de bu alandan belirtilmedir. Email adresinin belirtilmemesi ya da diğer eksik bilgiler iadenin tamamlanması açısından ekstra işlem gerektireceği için sürenin uzamasına neden olabilir.

7- İmza ve Tarih Kısmı: Bu alanda imza kısmına imzanızı tarih kısmına ise AY/GÜN/YIL formatlarında formu doldurduğunuz tarihi yazınız.

 

İkinci Sayfa:

vergi iadesi 2

 

8- Bu alan eğer formun birinci sayfasını doldurduysanız isminizi otomatik olarak atamaktadır. Eğer otomatik olarak atamadıysa isminizi orta isminizle birlikte tam olarak yazınız.

9- Doğum tarihi: Bu alana doğum tarihiniz yine otomatik olarak atanmaktadır ancak eğer otomatik işlem gerçekleşmediyse doğum tarihinizi YIL/AY/GÜN şeklinde doldurunuz.

10- İmza alanı: Bu alana imzanızı atınız.

11- Tarih: Bu alana yine formu doldurğunuz günün tarihini AY/GÜN/YIL formatında atınız. hemen altta yer alan “Place” kısmına formu doldurduğunuz şehrin ismini atınız. Örn: Istanbul. Yine altındaki noktalı kısma örnekteki gibi tam isminizi yazınız. Yanındaki noktalı alanlara ise doğum tarihinizi YIL/AY/GÜN olarak yazınız. Bu alanlar yine otomatik olarak dolmaktadır ancak otomatik işlem gerçekleşmezse belirtildiği gibi bilgileri giriniz.

12- Agent: Bu kısmı boş bırakınız.

13- İmza: Bu alana da örnekteki gibi imzanızı atınız.

 

Üçüncü Sayfa:

page3

14- İsim Soyisim: Bu alana tam isminiz otomatik olarak atanmamışsa isminizi yazınız. Hemen bir sonraki noktalı alanlara doğum tarihiniz otomatik olarak atanmamışsa doğum tarihinizi YIL/AY/GÜN olarak yazıp yine hemen yanındaki Social Security Number kısımlı noktalı yerlere örnekteki format şeklinde sosyal güvenlik numaranızı yazınız. Eğer sosyal güvenlik numaranızı bilmiyorsanız ya da kaybettiyseniz bu numarayı işvereninizden Ocak ayı içerisinde alacağını W2 formundan görebilirsiniz. Ancak kartın kayıp olması ve sadece numarayı biliyor olmanız iade sürecinde ekstra işlem gerektireceği için iadenizin gecikmesine neden olabilir. Sosyal Güvenlik Numaranızın hiç olmaması durumunda ise iade sürecinin yine gecikmesine ya da başarısız olma ihtimalini gözardı etmeyiniz.

15- Adres Kısmı: Bu alana Türkiye’deki yerleşik ya da bulunduğunuz herhangi bir adresi veriniz. Türkçe karakter kullanmayınız. Cadde derken St yerine Cd. şeklinde kısaltmalar kullanmanız sorun teşkil etmemektedir. Posta kodunu bilmiyorsanız Google üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

16- Tarih: Formu doldurduğunuz tarihi GÜN/AY/YIL olarak giriniz.

17- İmzanızı atınız.

 

Dördüncü Sayfa:

page4

 

Bu sayfada doldurmanız gereken bir alan yoktur ancak sayfa sırasına göre bu sayfa da diğer sayfaların arasında ekli olarak bizlere geri gönderilmelidir.

 

Beşinci Sayfa:

vergi iadesi 5

18- Bu alana imzanızı atınız

19- Bu alana isminizi tam olarak giriniz

20- Bu alana formu doldurduğunuz tarihi AY/GÜN/YIL formatında giriniz.

 

Altıncı Sayfa:

vergi iadesi 6

21- Bu alana imzanızı atınız.

22- Bu alana isminizi tam olarak giriniz

23- Bu alana formu doldurduğunuz tarihi AY/GÜN/YIL formatında giriniz.

 

Yedinci Sayfa:

page7

24- Bu alana formu doldurduğunuz tarihi AY/GÜN/YIL olarak giriniz.

25- Bu alana ismini otomatik olarak atanmamışsa tam isminizi giriniz.

26- Bu alana doğum tarihinizi YIL/AY/GÜN formatında eğer otomatik olarak atanmamışsa giriniz.

 

Başvuru formunun tamamının ve eksiksiz olarak doldurulması için bu örnek formu sizlere sunduk. Göndereceğiniz tüm formların eksiksiz ve kaliteli bir şekilde taranarak gönderilecek olması gerektiğini unutmayınız. Tüm taramalar PDF formatında olmalıdır. Formlarınızı tek bir PDF dosyası halinde birbirine bağlayarak gönderebilirsiniz. Teker teker sayfalar halinde göndereceğiniz formlar kabul edilmeyebilir veya işlemlerin uzaması nedeniyle gecikmelere neden olabilir.

Önemli Bilgilendirmeler:

Formunuzu Türkçe karakter kullanmadan doldurunuz

E-mail adresinizin doğru girildiğinden emin olunuz

Tüm bilgileri örnekte verildiği gibi eksiksiz doldurunuz

Belgeleriniz iade şirketine gönderildikten sonra rttax.com üzerinden sizin adınıza bir kullanıcı hesabı oluşturulacaktır. Bu hesap oluşturulduktan sonra hesabınıza giriş yapacağınız bilgiler yine RTTAX tarafından email adresinize gönderilecektir. Gönderilen bilgilerle giriş yaptıktan sonra panelden MASTERCARD başvurunuzu yapabileceğiniz bir link göreceksiniz. Bu link üzerinden kart başvurunuzu yaparak iadenizin kartınıza yansımasını sağlayabilirsiniz. Böylecek ekstra banka transfer ücretlerini ödemekten ya da iadeniz gelirken bankalar tarafından yapılan ekstra kesintileri önlemiş olursunuz. Master Card başvurunuzu hesabınız oluşturulduktan sonraki herhangi bir zamanda yapabilirsiniz. Kartınızın geleceği adresi karmaşık ya da uzun şekilde yazmayınız. Kartı gönderen kuruluş olan Payoneer uzun ya da karmaşık yazılan adresleri kendi standartlarına çevirmeye çalışırken adresler yanlış girilebilmekte ve kartınız size ulaşamamaktadır. Ücretsiz bir gönderim olduğu için kargo takip numarası da verilmemektedir. Cadde, apartman no/daire no, ilçe, il, ülke, zip kodu şeklinde adres girmeniz sağlıklı olacaktır. Eğer adresiniz sokak üzerinde ise cadde, sokak, apartman no/daire no, ilçe, il, ülke, posta kodu şeklinde girebilirsiniz. Örneğin: Istiklal Cad., No:75/6 Taksim Beyoglu, Istanbul, Turkey, 34430  veya sokak ismi de girmeniz gerekiyorsa Istiklal Cad. Mis Sok., No:75/6 Taksim Beyoglu, Istanbul, Turkey, 34430  şeklinde ilgili alanlara giriniz.

Kartın ulaşmaması ya da gecikmesi gibi durumlarda RTTAX üzerindeki link ile Payoneer’da oluşturacağınız hesap üzerinden ilgili kuruluşa bilgi veriniz. Kartların ulaşması ya da iade sürecinin gecikmesi ile ilgili RT Tax’e [email protected] veya [email protected] üzerinden ulaşınız. Payoneer ile ilgili soru ya da sorunlar için ise Payoneer üzerinden oluşturduğunuz hesap üzerinden site içerisinden iletişime geçiniz.

Farklı sorularınız için bizlere e-mail ya da telefon ile ulaşabilirsiniz. Work and Travel vergi iadesi için başka bir acentenin öğrencisi olsanız dahi iade işlemlerinizi WestLine üzerinden yine aynı hızla gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Şimdi Ara
Haritada Bul