Work and Travel Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Katılabilir?

Work and Travel başvuru şartları arasında örgün eğitim veren bir üniversite öğrencisi olmanız başlıca kuraldır. Bu yazımızda programa katılabilmeniz için diğer şartları da aşağıda toplamaya çalıştık.

Work and Travel Programına Kimler Başvurabilir veya Katılabilir?

Yazımızın başında Work and Travel programına katılım için başlıca kuralın üniversite öğrencisi olmak olduğunu belirtmiştik. Aslında Work and Travel programına katılım şartları arasında esas kural olarak öğrenim gören bir öğrenci olmanız yeterlidir. Yani lisede okuyan bir öğrenci dahi olsanız programa katılabilirsiniz; ancak ülkemizdeki Amerikan Konsolosluğu ve Amerikan Elçiliği Türkiye’den programa olan  katılımları üniversite bazında sınırlandırmıştır. Bu kısıtlamaya Amerika’daki sponsor kuruluşlar da destek vermektedir. Hemen hemen üniversite eğitimi gören  tüm öğrencilerin katılabileceği bir program olsa da eğer üniversite öğrencisiyseniz aşağıdaki şartları da sağlamanız gerekmektedir.

Work and Travel Başvuru Şartları:

1- Work and Travel programına üniversitelerin 4 yıllık veya 2 yıllık programlarında örgün bir eğitim görecek şekilde okuyanlar katılabilirler.

2- Açık öğretim fakültelerinde okuyanlardan sadece bölümü İngilizce Öğretmenliği olan öğrenciler bu programa katılabilirler.

3- Programa katılabilmeniz için taşımanız gereken niteliklerden biri de yaşınızın 18 ile 26 arasında olmasıdır.

4- İngilizce konuşma seviyenizin de en azından orta seviye (inter-mediate) olması Work and Travel programına katılabilmeniz için gerekli niteliklerden biridir.

Work and Travel Programına Kimler Katılamaz / Başvuramaz?

Work and Travel başvuru şartlarını yukarıda sıraladık. Listenin içerisinde olan ancak aşağıdaki bazı özel durumları taşıyan öğrencilerin Work and Travel‘a kabul edilmeleri olanaksızdır.

1- Programa katılmak istediği yıl okulunu dondurmuş olan öğrenciler Work and Travel‘a katılamazlar.

2- Work and Travel programı için vize görüşmelerinin yapıldığı yarı dönemde okullarında aktif olarak ders almayan öğrenciler Work and Travel başvuru şartlarını yerine getirmez ve katılamazlar.

3- Konsolosluk görevlisine göre değişiklik gösteren bir durum olsa da not ortalaması vasat olan öğrenciler programa katılabilir ancak vize alma şansları düşüktür diyebiliriz.

Ayrıca Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerle birlikte okullarının hazırlık veya son sınıflarında okuyan tüm öğrenciler ve yine üniversitelerinde Master (Yüksek Lisans)/Doktora yapan ancak tez aşamasında olmayan öğrenciler de bu güzel öğrenci değişim programı olan Work and Travel’a rahatlıkla katılabilirler.

Work and Travel Şirketleri başlıklı makalemizde acente seçiminin neden çok önemli olduğunu inceleyebilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul