I-94 formu Amerika’ya giriş ve çıkış bilgilerinizin kaydedildiği bir formdur. I-94 kayıtları 30 Nisan 2013 tarihi öncesinde uçakta doldurulur, gümrük noktasında kaşelenir ve tekrar Amerika’dan çıkışınıza dek saklanması gerekirdi. Yeni sistemle birlikte bu kayıt işlemini artık uçakta form doldurarak yapmanıza gerek yoktur. Bazı yazılı organlarda I-94’ün kalktığı söylenir ancak bu gerçek değildir. I-94 kayıt işlemi kağıt üzerinden elektronik ortama taşınmıştır; yani kalkmamıştır.

I-94 Work and Travel öğrencileri için ne işe yarar?

I-94 bilgileri Work and Travel katılımcılarının Sosyal Güvenlik Numarası kısa ve İngilizce adıyla SSN (Social Security Number) çıkarma işlemleri sırasında ibraz edilmesi zorunlu bilgilerden biridir. Eskiden pasaport üzerine zımbalanan I-94 formunu Amerika’ya giriş yaptıktan sonra  I-94 Belgesi internet adresi üzerinden bazı bilgilerinizi girerek alabilirsiniz. Bu işlemi ancak Amerika’ya giriş yaptıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra “Yes, I have read and understand the information and agree to these terms.” seçeneğini işaretleyip “Submit” butonuna basıyor ve aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşıyorsunuz:

Yukarıdaki formu kişisel bilgilerinizle doldurduktan sonra “Submit” butonuna tekrar basıyor ve “Admission Number” başlıklı size ait giriş çıkış bilgilerinizi görmüş oluyorsunuz ve gördüğünüz sonuç sayfasının çıktısını da rahatlıkla alabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi bu bilgiler eskiden uçakta doldurulan formlarla saklanırdı. Artık bu bilgileri elektronik ortamdan alabilirsiniz. SSN başvurunuz sırasında SS ofisine gitmeden evvel götürmeniz gereken evrakların arasına I-94 bilgilerinizin çıktısını da koymanız gerekmektedir.

Şimdi Ara
Haritada Bul