Work and Travel katılımcılarının Amerika’ya gidene kadar çok fazla akıllarına getirmediği ancak can alıcı bir nokta vardır. O da program süresince bir kaza ya da hastalık olması durumunda ne yapılacağıdır. Hele ki sağlık hizmetlerinin inanılmaz pahalı olduğu Amerika gibi bir ülkede bu nokta çok daha önemli hale gelebilmektedir. Basit bir soğuk algınlığını göstermek için bile doktora 150$-200$ verirken , başka hastalık ve kazaların tedavisinin ne kadar tutacağı da az çok tahmin edilebilir. Rüyalar ülkesi olarak tabir edilen Amerika’nın neredeyse dünyanın en kötü sosyal sağlık hizmetlerini veriyor olması da şaşırtıcı bir durumdur.

Work And Travel’da Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Faydalanırım?

Work and travel süresince başınıza herhangi bir kaza gelirse ya da hastalanırsanız , WAT kapsamında size yaptırılan sağlık sigortasından yararlanırsınız.

Work and Travel a katılan tüm katılımcıların sağlık sigortasının yapılması zorunluluktur. Bu sağlık sigortası sponsorlar tarafından yapılmaktadır. (Sponsor nedir?) Ülkelerinden binlerce kilometre uzağa giden üniversite öğrencileri ,kültürel değişim programı esnasında sağlık sigortası ile korunurlar. Aksi halde ölümcül olmayan bir kaza sonucunda binlerce dolarlık fatura öğrencilerin önüne konurdu. Sağlık sigortası aynı zamanda Work and Travel programının daha düzgün , sürdürülebilir olmasına katkı sağlar.

Work and Travel Sağlık Sigortasının Kapsamı:

1) Kaza veya hastalık başına en az 50,000 $’ı kapsayan sağlık yardımı

2) ABD sınırları içindeki vefat durumlarında 7,500 $’lık bir ülkesine gönderme masrafının karşılanması

3) Değişim ziyaretçisinin kendi ülkesine tahliyesi durumunda oluşacak 10,000 $’lık masrafın karşılanması

4) Kaza veya hastalık başına 500 $’ı aşmayacak tenzili muafiyet.

Work and Travel sponsorunuzun bu kapsama uygun sağlık sigortası yaptırdığından emin olun. Sağlık sigortanızın bilgileri ve sigorta kartını ,  DS 2019 belgenizle beraber Amerika’dan gelir. Sağlık sigortası kartlarınız Work And Travel Şirketleri tarafından verilir.  Bu sigorta kartının üstünde tüm bilgileriniz yer almaktadır.  Westline Danışmanları sizler Amerika’ya gitmeden evvel sigortayla alakalı tüm bilgileri size aktaracaktır.

Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

1) Work and Travel Sağlık Sigortası acil durum sigortasıdır. Acil durumları kapsar. Amerika’da başınıza gelecek kazalardaki yaralanmalara karşılık tüm tıbbi desteği kapsamaktadır. Yani tüm doktor , hastane , ambulans , ilaç desteği , ameliyat ve hastanede yatmanız halinde hastane içi bakım hizmetleri ücretsiz olarak sunulacaktır.
2) Work and Travel sağlık sigortasının kapsadığı bir diğer durum ise , acil durumlu hastalanmalardır. Tıpkı acil durumlu yaralanmalarda olduğu gibi tüm doktor , hastane , ambulans , ilaç desteği , ameliyat ve hastanede yatmanız halinde hastane içi bakım hizmetleri ücretsiz olarak sunulacaktır.

3) Acil durumda olmasanız bile  , Amerika’daki program esnasında oluşan hastalığınız için de tedavi hizmetlerini sigortanız karşılayacaktır. 
4)  Yaşadığınız kazadan ötürü oluşacak diş , göz ve estetik sorunlarının tedavisini sağlık sigortası kapsayacaktır.

Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

1) Hepatit B-C, Diyabet, astım gibi kronik rahatsızlıklarınızı  kapsamaz. 
2) Kaza  dışındaki göz , diş ve estetik tedavilerinizi kapsamaz. 
3) Psikolojik tedaviler de  sigorta kapsamı dışındadır.

Umarız ki hiçbir katılımcı bu sigortayı kullanmak durumunda kalmaz; ancak kullanmanız gerekirse sigortanın neleri kapsadığını bilmeniz , yararınıza olacaktır. Ayrıca size verilen sigorta kartını da iyi saklayın. Sigortanızın , gittiğiniz bölgedeki hangi hastaneleri kapsadığını gitmeden araştırın ve öğrenin.Bir acil durumda, Hastaneye gidebilecek durumunuz yoksa çevrenizdekiler ya da siz 911 acil durum numarasını arayarak yardım isteyebilirsiniz. Eğer hastaneye gidebilecek kadar iyiyseniz , daha önceden baktığınız gibi sigortanızı kapsayan hastanelere gitmeniz daha iyi olacaktır.  Her iki ihtimalde de sizden 50 $ – 100 $’lık ödeme alacaklardır. Eğer hastaneye gidemeyeceğiniz acil bir durumda anlaşmalı olmayan bir hastaneye giderseniz size tedavi masraflarıyla ilgili  fatura çıkartılacaktır. Bu faturayı sponsorunuzla görüşerek sigortanın ödemesini sağlayabilirsiniz.  Anlaşmalı hastaneler sizden sadece kayıt anında küçük bir meblağ alacaktır. Diğer tüm tedaviler ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Hastaneye giderken yanınızda  work and travel sağlık sigortası kartınızı , DS-2019 belgenizi ve pasaportunuzu almayı unutmayın.

Şimdi Ara
Haritada Bul