Work and Travel programına katılmak istiyorsunuz ancak maliyetler konusunda bir fikriniz yok. Aşağı yukarı sağdan soldan duyma bilgilerle kafanızda bir fiyat beliriyor ancak bu fiyat nerelere gidiyor hiç bir fikriniz yok. Üstelik serbest piyasa ekonomisi var ve her şirketin söylemiş olduğu fiyatların farklı olduğunu görüyorsunuz. Peki bu fiyat farklılığı neden oluşuyor ve Work and Travel’ın maliyeti tam olarak nedir?

Work and Travel fiyatlarını etkileyen 4 unsur vardır.  Bunlar: 

  1. Kayıt olduğunuz tarih aralığı
  2. Kayıt olduğunuz Work and Travel şirketi
  3. Programa uygunluk profiliniz (İngilizce seviyeniz, okul kapanış açılış tarihleri vs.)
  4. Kayıt olurkenki kişi sayınız (grup kayıtlar)

Peki Work and Travel programının aşağı yukarı fiyatları ve programa katılırken cebinizden çıkacak ücretler nelerdir, hesap ettiniz mi? Sırasıyla:

  • Şirkete ödenecek program ücreti: 1900-2200 USD aralığı
  • Vize Harcı: 160 USD (sabit ücrettir)
  • SEVIS Harcı: 35 USD (sabit ücrettir)
  • Uçak Bileti: 600 USD – 900 USD aralığı (değişken ücrettir)
  • Cep Harçlığı: 800 USD (önerilen miktardır)

Work and Travel acentesine ödediğiniz ücretler farklılık gösterebilir

Her şirketin ücret politikası farklıdır. Kimi şirket taksitli olarak program ücretini alırken kimi şirket ön kayıtta verilen ücretin ardından geri kalan ücreti iş yerleştirmesi yapıldıktan hemen sonra alır. Ücretler de verilen danışmanlık hizmeti ve piyasa şartlarına göre değişebilir. 2018 Work and Travel sezonu için erken kayıt fiyatları 1850 USD’den açıldı ve kayıt sezonunun kapanmasına yakın tarihlerde 2250 USD olması tahmin ediliyor.

Programa erken kayıt olmak ekonomik uçak bileti almanıza olanak verir

Erken kayıt olmanın diğer bir avantajı da profilinize uygun bir işe erken yerleşme şansınızın olmasıdır. Eğer ‘Ben o işi yapmam!’ ya da ‘Ben o eyalete gitmem.’ cilerden değilseniz ve profilinize uygun bir işe yerleştiyseniz muhtemelen DS-2019 formunuzu erken temin etmiş olur ve Work and Travel vize mülakatına da erken girmiş olursunuz. Oldu ki her şey yolunda gitti o halde uçak biletinizi de 300 USD’ye kadar daha ucuz alabilirsiniz demektir.

Gördüğünüz üzere, programınızı hem sağlıklı hem de daha ekonomik hale getirmek sizin elinizdedir. Kararsızlıkla kaybettiğiniz ya da daha ekonomik gideyim derken araştırmaya harcadığınız zaman aslında programa daha fazla ücret verdiğiniz anlamına gelebilir. Basit bir hesap yapacak olursak 2018 sezonu fiyatlandırmalarına göre programa en ekonomik ve en pahalı katılma durumunuz şu şekildedir:

Hesaplama Program Ücreti + Vize Harcı + Sevis Harcı + Uçak Bileti şeklindedir

Ekonomik Katılım Hesaplaması

1850 USD + 160 USD + 35 USD + 600 USD = 2645 USD

Ekonomik Olmayan Katılım Hesaplaması

2250 USD + 160 USD + 35 USD + 900 USD = 3395 USD ~ 3400 USD

Yukarıdaki hesaplamada gördüğünüz gibi erken kayıt hem daha çok iş seçeneklerinden faydalanacağınız anlamına gelir hem de programınızı daha ekonomik yapar. Ayrıca bu hesaplamamıza cep harçlığı dahil edilmemiştir. Programa kayıt olacağınız tarihe kadar geçirdiğiniz her gün yukarıdaki minimum program giderini maksimum gidere yaklaştırmaktadır. O nedenle siz siz olun ve maliyet hesaplamalarını göz ardı etmeyin; en geniş iş seçeneklerini kaçırmayın.

Ayrıca Work and Travel Şirketleri hakkındaki makalemizi gözden geçirmenizde fayda vardır.

Şimdi Ara
Haritada Bul