Work and Travel Başvuru Tarihleri, Ne Zamana Kadar Başvuru Yapabilirsiniz?

Work and Travel en azından Türkiye’de okuyan öğrencileri ele alacak olursak üniversitelerin yaz sezonuna girdiği yani kapandığı tarih ile tekrar açılmadan evvel arada kalan süreyi kapsayan uzunluktadır. Ancak resmi tarihlere bakacak olursak bir öğrencinin Amerika’da aktif olarak programa başlayacağı en erken tarih 15 Mayıs iken resmi olarak çalışabileceği en ileri tarih ise 1 Ekim’dir. Yani Work and Travel programı, Türkiye’de okuyan öğrenciler için 15 Mayıs ile 1 Ekim tarihleri arasında aktif olarak katılabilecekleri bir programdır. Fakat üniversiteniz örneğin 20 Haziran tarihinde tüm sınavlarınızın sona ermesiyle yaz sezonuna giriyorsa programa 20 Haziran’dan sonra başlayabilirsiniz. Konsolosluk ve Amerikan Elçiliği aynı zamanda öğrencilerin derslerini kaçırmaması için tüm katılımcıların okulları açılmadan önce Türkiye’ye dönmesini istemektedir. Bu sebeplerle programa katılırken okul kapanış ve açılış tarihlerinizi göz önünde bulundurmanız ve geçerli şartlar dahilinde iş seçiminizi yapmanız programınızın sağlıklı olması açısından önemlidir.

Work and Travel’a başvurular ne zaman başlar ne zaman biter?

Work and Travel programına başvuru kabulleri genellikle Ağustos ayı ile başlar ancak daha erken tarihlerde de başvurularınızı yapmanız için bir engel yoktur. Bu durum başvurusunu yaptığınız şirketin politikası ile alakalıdır. Örneğin Westline, tüm başvuruları Ağustos ayı ile birlikte kabul etmeye başlar. Ağustos ayı öncesi tüm yoğunluğumuzu o sezon program dahilinde Amerika’da bulunan katılımcılarımıza ayırmaktayız. Ağustos ayında başlayan kayıt kabul sürecimiz Nisan ayının sonuna kadar devam eder. Son aylarda ise genellikle daha öncesinden Amerika’ya gitmiş olan ve işini kendi ayarlamış olan katılımcılarımızın kayıtları alınır. Fakat kesinlikle unutmamanız ve göz önünde bulundurmanız gereken hadise başvurunuzu ne kadar geç yaparsanız iş ve konaklama opsiyonlarından bir o kadar az seçeneğe sahip olursunuz. Ayrıca programınızı ekonomik anlamda daha masraflı hale getirirsiniz.

Work and Travel’a erken kayıt olmak neden önemlidir?

Work and Travel iş seçeneklerinden ve konaklama şartlarından en iyi biçimde yararlanmak istiyorsanız erken kayıt olmalısınız. Ağustos ayı ile başlayan kayıt sürecinde sizden önce kayıt olmuş öğrencilerin işlemleri çoktan başlamış olur. Belli aşamaları tamamlayan ve sizden önce kayıt olan katılımcılar yine sizden önce iş seçeneklerini görmüş olurlar. Bütün işlerin de belli bir kotası vardır. Bu nedenle sizden önce iş seçeneklerini görmüş olan katılımcılar doğal olarak popüleritesi yüksek ve imkanları daha iyi olan işlerin kontejanlarında yer alırlar.

Work and Travel’a erken kayıt olmanın bir diğer avantajlı yönü ise Work and Travel acentelerinin sezon başlangıçlarında ekonomik fiyatlar sunmasıdır.

Bir çok acente belirli olan kotalarını erken vakitte doldurmak ve kayıt kabul sürecini erkenden kapatmak ister. Çünkü ciddi bir Work and Travel acentesi kotalarını tamamlamasıyla birlikte yoğunluğunu iş eşleştirmelerine, vize görüşmelerine ve ekonomik uçak bileti temininde öğrencilerine yardımcı olmaya verir. Bu durum da işlerin daha iyi ilerlemesine vesile olur. O yüzden Work and Travel şirketleri erken kayıtlarda katılımcıyı cezbedecek kampanyalar düzenler. Yani erken kayıt dönemi hem katılımcı hem de acente için değerlendirilmesi gereken bir zaman dilimidir. Erken kayıt dönemi sadece programa yönelik ekonomik anlamlar ifade etmez. Daha erken bir dönemde belirlenmiş olan iş yerinizin lokasyonunu bildiğiniz için arık uçak biletinizi de daha ekonomik alma şansınıza sahipsinizdir.

Erken kayıt avantajlarından en çok yararlanması gereken katılımcı grubu ise okulu geç kapanan öğrencilerdir. Örneğin 20 Haziran sonrası programa katılımınız uygunsa erken müracat ile 20 Haziran sonrası sizi kabul edecek işverenleri seçmeniz yüksek olasılıktır. Unutmayın Amerika’daki Work and Travel işlerine müracat eden sadece Türkiye’deki öğrenciler değil dünyanın bir çok ülkesinden daha erken vakitlerde kalan katılımcılar da dahildir.

 Work and Travel’a kayıt olmak için son tarih nedir?

Work and Travel’a kayıt için belirli bir son tarih yoktur aslında. Daha öncesinden sizlere Nisan ayının sonlarına doğru kayıt alımlarını artık tamamladığımızdan bahsetmiştik; ancak bu tarih yoğun talepler neticesinde daha erken bir tarih de kapanabilir. Veya yeni kotaların açılmasıyla ya da Work and Travel programına katılımı çok uygun profiller (İngilizcesi ileri düzeyde olanlar ve iş tercihi olmayanlar) için bu tarih daha ileri bir tarih de olabilir ama garantisi asla yoktur.

Yazıyı özetleyecek olursak, programa katılmaya zaten karar verdiyseniz beklemeniz hem seçeneklerinizin azalmasına hem de daha yüksek ücretlerle programa katılmanıza neden olacaktır. Kayıt sürecinde kararsız iseniz, vaktinizi çok fazla almaması ve sizleri soru işaretlerinden bir nebze olsun kurtarması açısından Work and Travel Şirket Seçimi yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul