Work and Travel Sponsor Firmalar

Work and Travel programının organizasyonu konusunda ABD’nin Dışişleri Bakanlığı (Department of State) bazı firmalara yetki vermiştir. Bu firmaların merkezleri Amerika’dadır ve amaçları Amerikan kültürünü, ABD vatandaşı olmayan diğer ülke insanlarına sunacakları değişim programları ile en iyi şekilde tanıtmak, kültürler arası diyaloğu üst seviyelere çıkarmaktır. Bu firmalara “Sponsor Firma“, bizi alakadar eden program olan Work and Travel programını organize etme yetkisine sahip firmalara da “Work and Travel Program Sponsoru” diyoruz.

Ne işe yararlar?

Work and Travel sponsor firmaları, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından uluslararası düzeyde organize edilmesi gereken değişim programlarında programa uygun katılımcıların seçilmesi, denetlenmesi ve programın sorunsuz bir şekilde tamamlanması yönünde görev alırlar. Bu görevleri eksiksiz bir biçimde yerine getirebilmeleri için de kültürel değişim programlarına açık olan ülkelerdeki lokal şirketlerle çalışırlar. Örneğin Work and Travel programı için programa uygun katılımcıların seçilmesi konusundaki sorumluluk Wat Sponsor firmalarındadır. Bu nedenle sponsor firmalar güvenilir ve programlar konusunda tecrübeli acentelerle anlaşırlar. Çünkü ABD Dışişleri Bakanlığı (Deparment of State) kültürel değişim program vizesi olan J-1 vizesinin katılımcılara verilmesi konusunda sponsor firmaları, akabinde lokal acenteleri kefil olarak görürler. Kefil olarak görülen şey, programa katılan kişinin gerçekten bir öğrenci olup olmadığı, program kıstaslarını yerine getirip getirmediğidir. Bu inceleme lokal acenteler tarafından yapıldığı gibi vize görüşmesi sırasında vize memurları tarafından da yapılır.

Sorumlulukları nelerdir?

Sponsorların sorumluluğu organize ettikleri programı asgari düzeyde problemle sonlandırmak, olası problemlere karşın çözüm üretmek, programa katılan katılımcıları denetlemek, katılımcılara güvenli bir program sunmak, katılımcıları program konusunda bilgilendirmek, programa hazırlamak ve programa katılmak isteyen kişilerin programa katılımları konusunda uygunluğunu belirlemektir. Bu durum, Wat programına katılmış bir katılımcının, çalıştığı lokasyondan memnun kalmaması durumunda memnun kalacağı bir lokasyona transfer etmesi anlamına gelmemektedir. Nitekim sponsor firmaların sorumlulukları kadar katılımcının ve acentenin de program dahilinde sorumlulukları bulunmaktadır. Wat sponsor firmaları bu sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda acentelerle ortak bir şekilde çalışırlar.

Hangi sponsor daha kalitelidir?

Deparment of State, Amerika merkezli 40’ın üzerinde kar amacı güden ya da gütmeyen firmaya sponsorluk yetkisi vermiştir. Bu yetki belli başlı kriterleri yerine getiren ve sonrasında denetlenen firmalar için verilmiştir. Amaç, tüm katılımcıların program ruhuna uygun güvenli bir program tecrübesi yaşamasıdır. Bu durumun başarılı bir şekilde devam edebilmesi için sayfanın yukarısında “Sponsorun Sorumlulukları” kısmında yazmış olduğumuz maddelerin sponsor firmalarca uygulanması ve acil durumlarda ulaşılabilir olmasına bağlıdır. Tüm sponsor firmalar Work and Travel gibi organizasyonların yürütülmesinden ekonomik fayda sağlar ve bu faydanın yitirilmemesi için kendilerine verilmiş olan yetkinin kaybedilmemesi için çalışırlar. Denetlenen sponsor firmaların sponsorluk yetkisi alabilmesi için zaten belli başlı kriterleri yerine getirmelerinden ötürü kalite olarak çok da farklı değildir ancak sponsor firmanızda aşağıda belirtmiş olduğumuz özelliklerin olmasına dikkat ediniz:

– Sponsor firmanın 7/24 ulaşılabilir, acil destek hattı var mı?

– Sponsor firmanız kapsamlı bir sigorta yapıyor mu?

– Sponsor firmanız işveren tarafından nedensiz bir şekilde işten çıkarılmanız durumunda alternatifler sunuyor mu / yardımcı oluyor mu?

– Sponsor firmanız program sürecinde olası problemleriniz için yapıcı çözümler sunuyor mu?

– Sponsor firmanız, bir işte çalışmanız ve program sonuna kadar aynı işte bulunmanız konusunda baskı yapıyor mu?

– İşten çıkmanız durumunda kendinize daha mutlu olabileceğinize inandığınız yeni bir iş bulmanıza rağmen programınızın iptal edilmesi ve ülkenize dönmek zorunda olduğunuzu belirten bildirimde bulunuyor mu?

Bir sponsorun kalitesini ortaya çıkaran şeyler sunmuş olduğu iş pozisyonlarının çeşitliliği, yıllanmışlığı veya çokluğu değildir. Program süresince katılımcıya yardımcı olması, problemlerine çözüm bulması ve program kural ihlallerinin dışında işverenlerle yapmış olduğu anlaşmalar için baskı yapmaması önemlidir. Yukarıdaki maddelere ilaveten Wat şirketinizin birden fazla sponsor ile çalışmış olması programa katılımınız açısından uygun olabilir. Zira, bazı sponsorlar kendi politikaları itibarıyla 2 yıllık ön lisans öğrencilerini programa kabul etmiyorken bazı sponsorlar edebilmektedir. Ya da bazı sponsorlar, Amerika’daki çalışmış olduğunuz işten çıkmanız durumunda hemen ülkenize dönmeniz konusunda baskı uygularken bazı sponsor firmalar işten çıkmanız durumunda alternatifler sunabildiği gibi, yeni bir iş bulmanız konusunda 2 haftadan 4 haftaya kadar size zaman tanıyor olabilir. Bu zaman zarfı da sponsordan sponsora değişmektedir.

Acentesiz Work and Travel mümkün müdür?

Mümkün değildir. Wat programına katılmak isteyen adayların programa katılım konusundaki yeterliliklerini Amerika merkezli sponsor firmalar okyanus aşırı ülkelerden tam anlamıyla denetleyememektedir. Bu denetlemeler için lokal acentelere yani kayıt alma yetkisi olan Wat şirketlerine ihtiyaç duyarlar. Bu sayede sponsor firmanın yükü azalmış, program daha güvenilir hale getirilmiş olur.

Sponsor Firmaların Work and Travel Vizesi Konusunda Olumlu Bir Etkisi Var mıdır?

Kesinlikle yoktur. Tüm vize memurları, aday katılımcıları bireysel olarak değerlendirmektedir. Vize memurlarının vize görüşmelerinde emin olmak istediği şey göçmen olmayan vize türü ile başvurusu yapılmış adayın, program sonunda ülkesine geri dönüp dönmeyeceğidir. Sponsor firmalar kendilerine verilmiş yetki ile programa katılacak adaylara her katılımcıya özel DS-2019 belgesi basar ve lokal acenteye gönderirler (DS-2019 Nedir?). Bu belge ile sponsorlar, J-1 vize türünün profili uygun katılımcılara verilmesi konusunda vize memurlarına “Bu katılımcı, programa katılım konusunda uygundur ancak vize verme yetkisi sizde olmak üzere diğer faktörleri de değerlendirmeniz için kişi huzurlarınızdadır.” mesajı verir. Sonuç olarak sponsor firmaların katılımcıların vize almaları konusunda herhangi bir faktörleri yoktur.

Amerika merkezli olup Work and Travel programını yürütme yetkisine sahip sponsor listesine şu link aracılığı ile ulaşabilirsiniz: Work and Travel Sponsor Listesi

Bu yazı ile sizlere Work and Travel programında organizasyonu yürüten sponsor firmaların yani Work and Travel sponsor firmalarının program üzerindeki faktörlerini açıkladık. Konu ile ilgili sorularınızı “İletişim” formumuzdan bizlere iletebilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul