Self Placement nedir ve nasıl kayıt olunur?

Öğrenciler work and travel programına Full Placement’ın yanısıra , Self Placement ile de katılabilir. Self Placement ile programın birçok sorumluluğunu da siz almış oluyorsunuz. Full Placement’a göre daha ucuz olmasına rağmen çok da kolay bir seçenek değildir. İlk kez katılan öğrenciler için uygun değildir. Tecrübeli work and travel katılımcıları için de kolay bir seçenek değildir.

Self Placement Neleri Kapsar?

Self Placement seçeneğinde iş ve konaklamanızı kendiniz ayarlarsınız. Bulacağınız iş seçeneği programa uygun olmalıdır. Sponsor tarafından onaylanmak zorundadır. Aksi halde işiniz kabul edilmez ve siz de programa katılamazsınız. Uygun işi bulsanız bile ona uygun konaklamayı da bulmalısınız. Konaklamanız işinize yürüme mesafesinde bir yerde ya da toplu taşıma ile ulaşılacak bir yerde olmalıdır. Ayrıca her ev sahibi ve site yönetimi kolayca ev kiralamaz. Bazı ekstra belge istenebilir ve reddedilebilirsiniz. Bu duruma hazırlıklı olmalısınız. İş ve konaklamayı kendiniz bulsanız da , Self Placement seçeneğinde vize danışmanlığı , yasal belgelerin getirtilmesi , uçak bileti ve vergi iadesi danışmanlığı gibi hizmetleri alacaksınız.

Self Placement İle Program Süreci:

İş ve konaklamanızı bulduysanız , şirketinizden alacağınız boş iş sözleşmesini işverene yollamanız ve doldurtmanız gerekmektedir.Boş kalan konaklama ve kişisel bilgileri doldurduktan sonra şirketinize tekrar teslim edeceksiniz. Şirketiniz de iş sözleşmenizle beraber sizin Ds 2019 belgenizi getirtecektir. İş sözleşmenizle beraber bazı gerekli diğer belgeleri de şirketinize teslim etmelisiniz. Tüm belgelerin teslimi ve ücretin tamamlanmasıyla Ds 2019 belgesi getirtilir ve sizler de vize görüşmesine gidersiniz.

Self Placement ile tüm wat programı boyunca iş ve konaklama sorumluluğu sizin sorumluluğunuzdadır. İşveren sözleşmeye aykırı hareketlerde bile bulunsa işten ayrıldığınız zaman , şirketiniz ve sponsorunuz size yeni bir iş bulmakla yükümlü değildir.  Wat süreci boyunca bunu bilerek seçimlerinizi yapmalısınız.

Şimdi Ara
Haritada Bul