Work and Travel ile İngilizce Gelişir mi?

Birçok öğrencinin Work and Travel USA programına katılma nedenlerinden biri de İngilizce geliştirmektir. Peki İngilizce gerçekten bu program süresince gelişir mi? Bu soruya beklentilerinize göre cevap vermek mümkün. Amerika’da geçireceğiniz günler içerisinde genel anlamda İngilizceniz ileriye gidecektir. Tabii ki ne kadar gelişeceği de sizin yapacaklarınızla doğru orantılıdır. Amerika’daki günlerinizi nasıl geçirdiğinizle alakalıdır. Bu yüzden Geçireceğiniz her anı amacınız doğrultusunda geçirin.

Work and Travel Programında İngilizcemi Geliştirmek için Ne Yapmalıyım?

Öncelikle ingilizcenizi geliştirmeniz için , sürekli ingilizce konuşmalısınız. Yani 3-4 Türk biraraya gelerek tüm vaktinizi harcıyorsanız , ingilizce gelişimi konusunda çok da fazla beklentiye girmemelisiniz. Work and Travel progamının ingilizcenize gerçekten etkisi olsun istiyorsanız , yabancı arkadaşlıklar kurmaya özen gösterin. Zamanınızı yabancılarla geçirmeye çalışın. Arkadaşlık kurmak için çekinmenize hiç gerek yok. Çünkü çevrenizde ya sizin gibi oraya work and travel programı ile gelmiş yabancı öğrenciler olacak ya da Amerikalılar olacak. Amerikalılar , oldukça sıcakkanlı insanlardır. Tanımadığınız bir kişi ile merhaba diyerek direk muhabbet edebilirsiniz. Sizi asla garipseyip ,terslemeyeceklerdir. Bu yüzden rahat davranarak iletişim kurmaktan çekinmeyin. Unutmayın kimse sizden mükemmel ingilizce konuşmanızı beklemiyor. izin yabancı olduğunuzu ve Amerika’ya gelme nedenlerinizden birinin ingilizce gelişimi olduğunu da biliyorlar. Dolayısıyla anlayabilecekleri şekilde konuşmanız yeterlidir. Hiç ingilizce bilmeyen kişilerin el işaretleri ile anlaşabildiklerini bildiğimize göre , sizin anlaşmanız çok da zor olmasa gerek. Zaten work and travel programına belirli bir ingilizce seviyesi ile katılabilmektesiniz. Bu belirli seviye ile az çok kendinizi ifade edebilir , konuşulanarı anlayabilirsiniz. Bunun için kendinize güvenin , rahat olun ve iletişimden kaçınmayın.

Türkler’in Olduğu Work and Travel İşlerinde İngilizcemi Geliştirebilir miyim?

Türkler ile vaktinizin tamamını harcamayın dediğimizde  size Türklerden uzak durun demek istemedik. Gittiğiniz işyerinde 100 tane Türk watçı olsa bile , bununla beraber en az o kadar yabancı watçı ve bir o kadar da Amerikalı olmaktadır. Dolayısıyla gittiğiniz işletmelerde muhakkak Türk watçılardan çok yabancılar olacaktır. Sizleri bu yabancılarla vakit geçirmekten kimse alıkoymuyor. Kısacası çok fazla Türk’ün olduğu yerlerde de aynı şekilde ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu sizin iş seçiminizdeki bir kriter olmamalı. Hatta Türklerin olduğu işletmeler sizlere daha güvenli hissetmeniz ve yalnız olmadığınızı hissetmeniz açısından olumlu yanısyacaktır. Sadece şunu unutmayın , ingilizcenizi geliştirmek istiyorsanız Amerikalılar ile ve yabancı work and travel öğrencileri ile vakit harcayın. Ne kadar vakit harcayıp ne kadar iletişim kurarsanız ingilizcenizde o kadar gelişme olacaktır.

İngilizce gelişimi grammar’dan daha çok konuşma, anlama ve kelime bilgisi üzerinde olacaktır. Orta seviye İngilizce ile Work and Travel’a giden öğrencilerin ileri seviye İngilizce ile geri döndükleri görülmemiştir. Genel olarak Türk öğrencilerin konuşma ve anlama becerileri grammar becerilerinden daha kötü olmaktadır. Sizler oraya gittiğinizde bu geri kalan konuşma ve anlama becerinizi geliştireceksiniz. Yeni kelimeleri ve bazı kalıpları da orada öğrenceksiniz ve kullanacaksınız. Küçük de olsa grammar katkısını da yaşayacaksınız. Ancak dediğimiz gibi grammar katkısı küçük olacaktır. Tüm bu İngilizce gelişimi için sizin çaba göstermeniz gerekmektedir. Work and Travel programı size ingilizcenizi geliştirmek için fırsat sunar ancak bu fırsatı değerlendirip değerlendirmemek de sizin tasarrufunuzdadır. Tüm yaz Türk arkadaşlarınızla vakit geçirip, yabancılarla çok sohbete girmezseniz , Work and Travel programından döndüğünüzde neden İngilizcem gelişmedi diye şikayet etmemelisiniz.

Geç kalmayın! Work and Travel hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın ya da Bilgi İstek Formu‘nu doldurun!

Şimdi Ara
Haritada Bul