abd-baskonsolosluk

İlk olarak ABD ile ülkemiz arasında yaşanan karşılıklı vize başvurularını askıya alma olayı sonrası tüm vizeler yaklaşık bir aylık süreyle durdurulmuştu. Sonrasında bu askı yine karşılıklı olarak yumuşatılmış ancak şu an Turist Vizelerini bu yumuşama çok etkilemiştir. Öğrenci programları arasında yer alan F-1 (Dil Okulu Vizesi) ve J-1 (Work and Travel ve Intern Vizeleri) halen eski kapasitesinde devam etmektedir. Krizle beraber öğrenci programlarına aday tüm bireyler ‘Work and Travel Kalktı mı?, Work and Travel vize başvuruları askıya mı alındı?, 2018 yılında Work and Travel’a katılamayacak mıyız?’ diye sorular yöneltmeye başladı. Cevabı ise ‘Hayır’ Work and Travel ve Dil Okulu vizelerinde herhangi bir problem yoktur. Bu bilgiyi bizzat ABD İstanbul Başkonsolosluğu programı yürüten akredite olmuş tüm şirketlere e-mail olarak göndermiştir. Eğer hala kafanızda soru işaretleri varsa ve bilginin kaynağına ulaşmak istiyorsanız https://tr.usembassy.gov/tr/embassy-consulates-tr/istanbul-tr/ adresini ziyaret edebilir veya 0212-335-9000 numaralı hattan direkt bilgi alabilirsiniz.

Sertleşen İlişkiler Altında Work and Travel Vize Mülakatım Olumsuz Sonuçlanabilir mi?

Akredite acentelerin ABD Başkonsolosluğu ile her yıl Ekim ayında yapmış olduğu bir toplantı vardır. WestLine olarak da bu sene yani Ekim 2017 tarihinde konsolosluktaki toplantıda yerimizi almıştık. Başlıkta merak edilen soru o toplantıda da konu edilmişti ve konsolosluk yetkilililerinin cevabı net olarak daha önceki vize mülakatlarındaki kıstaslar ve değerlendirmeler ne ise 2018 Work and Travel sezonu mülakatlarında da aynı olacağı yönünde. Yani Work and Travel vize alma oranlarının bu sezon düşük olacağını düşünmüyoruz. Nitekim ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetkili acentelere toplantı sonrası gönderdiği email aşağıdaki gibidir.

ABD hükümeti profesyonel ve kültürel değişim programlarına önem vermekte ve öğrencilerin Birleşik Devletler’e seyahatine öncelik tanımaktadır. 2018 yılının Şubat-Haziran ayları arasında Türkiye’deki ABD misyonu 2018 Summer Work and Travel programı (SWT) için geçtiğimiz yıllardaki kapasitede vize başvurusu alacaktır. Umuyoruz ki bu bilgi, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki kültürel ve profesyonel değişim programlarını tanıtırken SWT programına da öğrenci katılımında olumlu bir etki yaratacaktır.

Sonuç olarak Work and Travel 2018 sezonu için vizeler konusunda bir tereddütünüz varsa yukarıdaki açıklamamız sizin için bir cevap olmuş olmalı. ABD misyonları karşılıklı kültürel paylaşımları ön plana çıkaran programları ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bunun sebebi ABD’nin diplomatik ve kültürel ilişkilere önem vermesi ve derin dostlukların devamlılığını sağlamak istemesidir.

Siz de bu eşsiz program hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Work and Travel Başvuru Formu sayfamızdan bilgilerinizi iletebilir ve sizlere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul