Sorunsuz bir Work and Travel Mümkün müdür? Evet mümkündür.

Work and Travel programınızın daha güzel geçmesi sizin elinizdedir. İlk adımdan son adıma kadar atacağınız her adımda alacağınız kararlarla güzel bir program geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda sorun yaşayabilirsiniz. Önemli olan o sorunları çözebilmenizdir. Sorunları çözebildiğiniz ölçüde güzel Work and Travel programı geçirirsiniz. Ancak daha önceden yapacağınız bazı şeylerle yaşayacağınız sorunları en aza indirgeyebilirsiniz.

Güzel Bir Work And Travel için Derlediğimiz İpuçları

Work and Travel Firmanızı Dikkatle Seçin!

İlk şirket seçiminde dikkat edin. Şirketinizi seçerken çevreden duyduklarınıza direk inanmayın. İnternette ya da çevrenizde hatta yakın çevrenizde bazı şirketlerin öğrenci temsilcileri bulunabilir. Bu temsilciler şirketlere yönlendirdikleri öğrenci başına para kazanırlar. Dolayısıyla kazancakları para için sizi herhangi bir şirkete kolayca yönlendirebilirler. Her şirketle görüşün ve içinize en çok sineni seçin. Unutmayın bu program öğrenci değişim programıdır ve öğrenci odaklı olmalıdır. Sponsor ya da işveren odaklı davranan şirketlerden uzak durun. Pahalı olan ya da daha eski olan şirket de daha iyi değildir. Önemli olan Work and Travel Şirketleri’nin bağlantıları , iş havuzlarıdır. Herhangi bir sponsorun isminin iyi ya da kötü olması ,işlerinin iyi ya da kötü olacağı anlamına gelmemektedir. Work and Travel’da ana unsur iş olduğu için de sponsorun isminin değil işlerinin iyi olması önemlidir.Ayrıca danışman tecrübesi şirket tecrübesinden daha önemlidir. Danışmanların gerçekte ne kadar şey bildiğini ve tecrübesini ölçmeniz çok zor olduğu için bu konuda biraz şansa ihtiyacınız vardır. Work and Travel Şirketleri makalemizden detaylara göz atabilirsiniz.

İş Seçiminize Özen Gösterin

Şirket seçiminden sonra iş seçiminizi doğru yapın. Work and Travel’ın ana unsuru işlerdir. Ne kadar iyi iş seçerseniz o kadar mutlu bir yaz geçireceksiniz. Yapabileceğiniz işleri , gitmek istediğiniz bölgeleri iyi belirleyin ve iş seçiminde bunları da göz önünde bulundurun. İş seçerken en önemli durumlardan biri de sizin özelliklerinizdir. İngilizce seviyeniz , iş tecrübeniz ve  genel özelliklerinize göre iş seçmelisiniz. İşe alımlarda işverenler de sizin özelliklerinize göre iş ve pozisyon sunacaktır. Uygun olmazsanız işi alamazsınız. Özelliklerinize uymayan işleri isteyerek yanlış beklentilere girmeyin.

Vizeye doğru ve eksiksiz hazırlanın. Herşeyi doğru şekilde yaparsanız muhtemelen vizeyi kolayca alacaksınız.

Uçak Biletinizi Ekonomik Alın

Uçak bileti alırken travel sürenizi de göz önünde bulundurun, tarihlerinizi ve uçuş noktalarınızı doğru belirleyin ya da esnek bilet alın. Bu sayede daha rahat hareket etme imkanınız olacaktır.

Kültür Şokuna Hazırlıklı Olun!

Amerika’ya ilk indiğinizde yeni yerinizi yadırgayabilirsiniz. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz. Ne kadar çabuk sosyalleşirseniz o kadar çabuk uyum sağlayacaksınız. Sosyalleşmeniz doğrultusunda daha güzel bir wat geçirebilirsiniz. Ev-iş ikileminden çıkarak zamanınızı eğlenceli şekilde geçirmeye çalışın. Work and Travel programının ilk ayında olumsuz düşüncelere sahip olabilirsiniz ancak merak etmeyin. 2. aydan itibaren daha güzel bir döneme gireceksiniz. Üçüncü ay ise memnuniyetinizin en yüksek safhada olacağı zamandır. Travel döneminde ise geri dönmek istemeyeceksiniz.

ABD Yasalarına Uyun

Amerika içerisinde hem Work and Travel kurallarına hem de Amerikan yasalarına katı şekilde uymalısınız. Unutmayın Hollywood filmlerinde size sunulan Özgürlükler Ülkesi mesajı yanıltıcı olabilir. Amerika’yı tarif ederken kurallar ülkesi diye tarif etmek daha doğru olacaktır. Tüm kurallar Türkiye’nin aksine katı şekilde uygulanmaktadır. Yapacağınız küçük bir ihlal sonrasında kendinizi nezarethanede ya da Türkiye’de bulabilirsiniz.

Harcamalarınıza Dikkat Edin!

Amerika’da çalıştığınız dönemde olabildiğince dikkatli harcama yapın. İlk gördüğün yerde alışveriş yapmayın. Temel ihtiyaçlarınız dışındaki alışverişlerinizi travel dönemine saklayın. Böylelikle Amerikan sistemi ve fiyatlarına daha hakim olacaksınız. Çalıştığınız dönemde biriktireceğiniz para sizin daha güzel travel dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

Vergi iadesi ve diğer resmi işlemler için gerekli evrakları geri getirmeyi unutmayın. Ayrıca banka hesabı gibi Amerika’da açtıracağınız hesap ve üyelikleri kapatarak dönün. İleriki yıllarda biranda ciddi borçlarla karşılaşmayın.

 ‘Work’ Bitti. Şimdi ‘Travel’ Zamanı!

Tüm Work and Travel öğrencilerinin programdan en büyük beklentisi olabildiğince çok yer görmektir. Buraları görürken de olabildiğince güzel geçmesini isterler. Neredeyse herkes Hollywood’un cezbedici filmlerinden sonra Amerika’ya karşı daha da ilgili olmuştur. New York , Miami , Los Angeles gibi şehirler neredeyse herkesin görmek için can attığı yerlerdir. Doğru bir travel planı yapmamalarından dolayı bazı Work and Travel USA  katılımcıları travel dönemi sonrası hayal kırıklığı yaşamaktadır. Bazıları ise hayatlarının en güzel tatillerini yapmaktadır. Bunlardan hangisini yaşayacakları öğrencilere bağlıdır. Doğru bir plan yaparak , doğru kişilerle seyahat etmek , bu seyahatinizin daha güzel geçmesine yardımcı olacaktır.

Work And Travel Öğrencileri İçin ‘Travel’ İpuçları:

1) Travel için en önemli noktalardan biri İş’tir. Seçeceğinz işte biriktirebileceğiniz para miktarı sizin ne kadar ve nasıl gezeceğinizi belirleyen ana unsurlardandır. Dolayısıyla işlerin her yönünü detaylıca inceleyip, maddi olarak da tatmin edeceğine inandğınız işi seçmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz işin lokasyonu da önemlidir. Nereleri gezmek istiyorsanız oraya yakın bir yerde çalışmanız iyi olacaktır. Örneğin kuzeydoğu sahilini gezmek isteyen birisi , New York  City – Washington Dc arasında bir bölgede çalışırsa , çalışma döneminde bile kolayca buraları gezebilir. Mesafeler birbirine çok yakın olduğu için çalışırken 4-5 önemli şehri gezebilrsiniz. İlla çalışırken gezmeniz gerekmez , iş bittikten sonra da gezeceğiniz yerlere yakın çalışıyorsanız masraflarınız daha az olacak ve daha çok zaman ayırabileceksiniz.

2) Travel için ikinci bir nokta ise beraber gezeceğiniz kişileri doğru saptamaktır. Yalnızca yanımda biri olsun diye herkesle seyahat edilmez. Hem kafa yapınız uymalı , hem de gezeceğiniz yerler konusunda tartışma olmayacağı kişiler olmalıdır. Bu şekilde arkadaşlar bularak travel planları yapabilirsiniz. Olabildiğinizce fazla kişi bulursanız sizin için daha iyi olacaktır.

3) Seyahat edecek arkadaşlar bulduktan sonra nereleri gezmek istediğinizin listesini çıkartın. Bu yerlerin listesini haritaya yerleştirin ve buraları nasıl gezeceğinize karar verin. Otobüs turları ile mi yoksa kendi aracınızla mı travel yapacaksınız bunun kararını verin. Eğer en az 3-4 kişi varsa kendi aracınızla travel yapmanız çok daha güzel olacaktır. Kendi aracınızla seyahat edecekseniz hangi şehirleri sırasıyla gezeceğinizi belirleyin. Hangi şehirde kaç gece kalacaksınız belirleyin. Dolayısıyla kaç gün gezeceksiniz , nasıl gezeceksiniz ve hangi şehirlerde ne kadar kalacaksınız bunu belirlemelisiniz. Bu da travel için ana plan olmaktadır. Otobüs turu ayarlayacaksanız turları inceleyerek zaman geçirmeden satın almalısınız.

4) Travel için ana planınızı yaptıktan sonra önce yapmanız gereken aracınızı ayarlamaktır. Eğer kendi aracınız varsa ve eski ise yeni bir araç kiralamanız daha iyi olacaktır. Eğer aracınız yoksa araç kiralamak için araştırmaya başlayın. (Araç nasıl kiralanır?) Aracınızı internet sitelerinden bulabilirsiniz. Kişi saysı ve bagaj sayısına uygun bir araç kiralamak için rezervasyonunuzu online olarak yapın. Araç kiralama işini hallettikten sonra yapmanız gereken şey her şehir için otel bakmaktır. Bazı kişilerin tasarruf yapmak için arabada yatmak gibi planları olabilir ancak bunun çok da iyi bir fikir olmadığını belirtelim. Sizler yine de otel ayarlamak için araştırmalarınızı yapın. Birçok sitede araştırmanızı yapın. Odalarda kaç yatak olduğu ve max kişi sayısını öğrenin. Bazı odalarda 2 kişi kalabilirken bazı odalarda 2 tane çift kişilik yatakta yatılak üzere 4 kişi kalabilmektedir. Dolayısıyla nasıl kalacağınıza karar verip , bu doğrultuda araştırmalarınızı yapın. Otel ayarlarken otopark hizmeti olup olmadığını ya da varsa ücretli mi değil mi diye bakmalısınız. Otel fiyatına bunları da dahil ederek hesaplamalısınız. Hatta bazı otellerde ekstra ücret alınabilmektedir. Mesela Las Vegas’daki otellerde Resort Fee adı altında gecelik ücret alınmaktadır. Bunlar rezervasyon sayfasında küçük şekilde gösterilir. Bunlara da dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Oda rezervasyonu için bazı linkler aşağıdadır.

www.booking.com
www.kayak.com
www.hotels.com
www.hostels.com
www.hostelworld.com

5) Otel ve araç rezervasyonlarınız tamamladıktan sonra her şehir için araştırmalarınıza başlayın. Hangi şehirde nereler gezilir ne yapılır araştırmasına başlayın. Eğer giriş ücreti olan bir yere gitmeyi planlıyorsanız , giriş biletini online olarak ödemeye çalışın. Biletin çıktısını alarak yol o şekilde çıkın.Kupon yani indirim sağlayan sitelere göz atın. Gideceğiniz yerlerle alakalı çok ciddi indirim bulabilirsiniz.  Bunun bazı internet sitelerinden yardım alın. Nereleri gezeceğinizi belirleyip günün hangi zamanında gezeceğinizin planını yapın. Bu sayede karışıklık olmadan kolayca heryeri görebilirsiniz. Şehir ve otel araştırmaları için daha önce gidenlerin görüşlerini sunan Tripadvisor sitesi sizin için önemli olacaktır: www.tripadvisor.com

6) Tüm planlamalarınızı yaptınız ve seyehat zamanı geldi. Alışverişlerinizin çoğunu son noktalara saklayın. Yanınızda olabildiğince az eiya ile gezmek önemlidir. Yeme içme konusunda ise , süpermarketlerden atıştırmalık ya da sandviç hazırlanacak malzemeleri alın. Bunlarla bazı öğünlerinizi geçirebilir ve hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirsiniz. Turitik yerlerde gezecğiniz için yeme içme için biraz yüksek meblağlar harcayabilirsiniz. Buna hazırlıklı olun.

Tüm seyahatinizi planlayarak yapmanız önemlidir. Yeme içme konusunda süpermarket , McDdonald’s gibi yerleri kullanarak oldukça ciddi indirimler sağlayabilirsiniz. Amerika içerisinde gerekli araştırmaları yaparak herşeyi uygun fiyatlı şekilde halledebilirsiniz.

Geç kalmayın! Work and Travel hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın ya da Bilgi İstek Formu‘nu doldurun!

Şimdi Ara
Haritada Bul