Work and Travel programının ne anlama geldiğini şu link altından sizlere aktarmıştık. Özet geçecek olursak Work and Travel programı eğer üniversite öğrencisiyseniz Amerika’ya seyahat etmenin en kolay ve en ucuz yoludur. Bu durum yine aynı zamanda tüm profesyonel sektör çalışanları tarafından kabul edilen bir gerçektir. Peki Work and Travel programı Amerika için yapılan programlar arasında neden en ekonomik olanıdır ve bu program neden bir fırsat olarak görülmektedir?

Yukarıdaki sorunun cevabı yine çok basit! Çünkü Work and Travel programı üniversite öğrencileri için Amerika’da bir çalışma fırsatı sunar. Programa katılırken yapmış olduğunuz masrafları Amerika’da iken çalışarak çıkarmanız garanti olmasa bile orada 3 ya da 4 ay boyunca herhangi bir destek almadan geçinmenizi sağlayan, Amerika’yı gezmenizi ve kültürünü tanımanızı sağlayan, yeni arkadaşlıklar edinebileceğiniz, dünyanın dört bir yanından gelen akranlarınızla tanışabileceğiniz, şu yaşınıza kadar sadece filmlerden izleyebildiğiniz yerlere bizzat ayak basabileceğiniz ve bunların yanı sıra mevcut alt yapınızla İngilizce’nizi pratikleştirebileceğiniz yegane program Work and Travel’dır.

Work and Travel sizlere Amerika’da yasal olarak çalışma imkanı sağlar ve hayat boyu size ait bir SSN kartınız olur.

Work and Travel programına katılan tüm öğrencilerin vize türü J-1’dır ve Amerika’da yasal olarak çalışabilmektedir. Böylece ailenizin desteği olmadan belki de hayatta ilk defa kendi kazancınızla yaşamınızı idare ettirmiş olacak ve bu kazancın güzelliğini tatmış olacaksınız. Garantili bir durum olmasa da Work and Travel programına katılan öğrencilerin büyük bir kısmı Türkiye’de program için yapmış olduğu masrafları Amerika’daki kazancıyla çıkarabilmektedir.

Work and Travel dışında J-1 vize türüyle birlikte çalışma imkanı sağlayan diğer bir program ise Internship’tir ancak bu program alanında uzmanlaşan ya da mezun olan kişileri kapsayan mevcut kotası daha az olan ve vize alma oranı daha düşük bir programdır. Work and Travel‘ı Internship’ten ayıran en büyük özellik de budur. J-1 vizesi almış bir Work and Travel öğrencisi Amerika’da danışmanlık şirketi tarafından ayarlanmış olan işte 3 ya da 4 ay kadar bir süre ile yasal olarak çalışabilir. Bu süre okulunuzun yaz sezonuna giriş ile birlikte kapandığı tarih ile açıldığı tarihler arasında olmalıdır. Ayrıca çalıştığınız bu dönem içerisinde alacağınız SSN kartı (Social Security Number) da sizin ömür boyu yanınızda taşımanız gereken bir nevi Amerika’daki kimlik numaranızı barındıran ve size özel olan Work and Travel programı ile sahip olabileceğiniz bir karttır. Bu kart ile hat açabilir, ev kiralayabilir, banka hesabı açabilirsiniz.

Amerika’yı Amerika’da yapmış olduğunuz kazancınızla gezmenin tadı ise bambaşkadır.

Work and Travel’ın “Work” kısmı bitince “Travel” kısmı başlar. İnternet sitelerinde ve forumlarda ya da sosyal mecralarda eğer programla ilgili araştırma yaptıysanız mutlaka görmüşsünüzdür. Bir çok katılımcı Ağustos ayının sonlarına doğru “travel” kısmına beraber çıkabileceği bir arkadaş arar Amerika’da. Programın çalışma kısmı bitince katılımcıların bir çoğu çalışarak biriktirmiş oldukları para ile Amerika’da görmediği ve merak ettiği yerleri gezmeye başlarlar. Anı olarak çekilen fotoğrafların çoğu da bu kısımda türer. Work and Travel programı katılımcısına programın work kısmı tamamlandıktan sonra 30 gün kadar travel hakkı tanır ve bu süre boyunca katılımcı Amerikan toprağı olarak sayılan her yere istediği vakit gidebilme imkanına sahiptir. Bu bölümde Türkiye ile mukayese edilemeyecek kadar düşük ücretlerle araç kiralayarak veya hava ulaşımının çok yaygın olması sebebiyle düşük ücretler karşılığı uçakla Amerika içi seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu esnada her eyaletin kendine has kültürünü de yakından görmüş olursunuz.

Work and Travel İngilizce’nizi ilerletmeniz adına etkili bir programdır.

İngilizce konuşulan bir ülkede geçireceğiniz süre boyunca “Work and Travel İngilizcemi Geliştirir mi?” şeklinde bir soruyu bizler mantıklı sorular arasında kabul edemiyoruz. 24 saat boyunca İngilizce’nin konuşulduğu ve anadili İngilizce olan bir ülkede kendi ülke vatandaşlarınızla çok vakit geçirmiyorsanız, Amerika’daki hayatınızda sosyalleşebiliyorsanız ve diğer ülkelerden gelen program katılımcıları ile kaynaşmayı reddetmiyorsanız “housekeeper” da olsanız, “mutak çalışanı” da olsanız İngilizceniz ciddi oranda gelişir. Örneklerine videosunu Amerika’da çekmiş olduğumuz ve röportajlarını yaptığımız öğrencilerimizin demeçlerinden rastlayabilirsiniz.

Work and Travel aynı zamanda bir kişisel eğitim programıdır.

Work and Travel programına katılmadan önceki halinizle dönüş yaptığınız sıradaki halinizin ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Bunu programa katılmış hangi öğrenciye sorarsanız sorun programın kişiliğinize ne derecede katkıda bulunacağına dair benzer cevaplar alırsınız. Bir hayat tecrübesi olan Work and Travel ile ayrıca şimdiye kadar rastlamış olduğumuz örneklerin arasında programa katılarak hayatını tamamen değiştirmiş ve olumlu yönde farklı bir noktaya yön çevirmiş, kendinden emin, ufku geniş katılımcıları görebiliriz. Work and Travel özetle kişiliğinizi geliştiren hayatınızda belki de ilk defa kendi ayaklarınız üzerinde durmanızı sağlayan bir programdır.

Şimdi Ara
Haritada Bul