Amerika’da bulunduğunuz sürede gerek araba kiralayarak , gerekse araba alarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Araba kullanacağınız bu gibi durumlarda öğrenmeniz gereken noktalardan biri de benzini nasıl alacağınızdır. Amerikadaki benzinliklerde pompacı tabir edilen çalışanlar bulunmaz. Yalnızca bir iki eyalette bazı benzinliklerde bulunurlar. Bu yüzden benzininizi kendiniz doldurmalı ve ödemelisiniz. Bunu  nasıl yapacağınızı açıklayacağız. Benzini nakit ve kredi kartı-Debit card ile alabilirsiniz.

Nakit olarak benzin nasıl alınır?

1) Öncelikle benzin alacağınız pompaya yanaşın.
2) Nakit olarak ödeyeceğiniz için benzinliğin içindeki marketin kasasına gidip , pompa numaranızı ve ne kadarlık benzin istediğinizi söyleyip ödemenizi yapın.
3) 3 farklı benzin seçeneği olacaktır 87 -89 -91 octane olarak. Genel olarak 89 octane’ı eçmeniz yeterli olacaktır.
4) Dizel arabalar için motorin satışı olan benzinlikteyseniz , Dizel pompaları yeşil renkli olur. Benzin pompaları ise Siyah renkli.Arabanız muhtemelen benzinli olacağı için siyah pompayı kullanın.
5) Seçiminizi yaptıktan sonra pompa ile benzininizi doldurabilirsiniz.
6) İçeriden işaretlenmiş miktar kadar doldurabileceğiniz için rahatça doldurun. Sonunda da fişinizi makineden alarak çıkın.

Kredi Kartı – Debit Card ile benzin nasıl alınır?

1) Öncelikle benzin alacağınız pompaya yanaşın.
2) Karşınızdaki makineden öncelikle indirım kuponunuzun olup olmadığı  ya da benzeri soruları cevaplayın.
3) Çıkan ekranda hangi kart ile benzin alacağınızı seçin.(Kredi kartı yada  debit card)
3)Amerika’dan aldığınız banka kartınızı ya da Türk kredi kartınızı makinedeki kart okuyucuya sokun.
4) Eğer debit card kullanıyorsanız şifrenizi girin sonra sizden büyük ihtimalle kartınıza ait zip code yani posta kodunu soracaktır. Amerika’dan aldıysanız oradaki adresiniz zip code’unu girin. Türk kredi kartını kullanıyorsanız , benzinliğin içindeki market bölümündeki kasada bulunan çalışana durumunuzu söyleyerek zip code kısmını atlayın.
5) 3 farklı benzin seçeneği olacaktır 87 -89 -91 octane olarak. Genel olarak 89 octane’ı eçmeniz yeterli olacaktır.
6) Dizel arabalar için motorin satışı olan benzinlikteyseniz , Dizel pompaları yeşil renkli olur. Benzin pompaları ise Siyah renkli.Arabanız muhtemelen benzinli olacağı için siyah pompayı kullanın.
7) Seçiminizi yaptıktan sonra pompa ile benzininizi doldurabilirsiniz.
8) Eğer aracın deposunu tamamen doldurmayacaksanız , doldururken ne kadarlık benzin doldurduğunuza dikkat edin. İşlem sonunda fişinizi makineden alabilirsiniz.

benzin-CAN-ON-PetroCanada-7314MarkhamRd-FuelPump11b-2005Jun12  indir  l  Gluttony-7-eleven1-500x375

Amerika’daki benzinliklerin kasası bizdekilere benzer olarak market içinde yer alır. Genelde hırsızlığa karşı korumalı olan camekanın arkasında olurlar. Benzinliğin marketlerinde oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunur. Bazılarında ise fast food ürünleri bulunabilmektedir. Benzin alırken fiyatlarn galon üzerinden verildiğine dikkat edin. 1 galon 3.78 litreye tekabül etmektedir. Benzin fiyatları ise  2015 in başları itibariyle 2 doların altında sürüyor. Bu fiyat 1 galon fiyatıdır. Dolayısıyla Amerika’da benzin bu kadar ucuzken , work and travel programına katılanların travel dönemlerinde araba kullanmaları daha da kolay hale geliyor. Shell , 7Eleven , Chevron , Exxon , Sunoco , Gulf en çok göreceğiniz benzin istasyonları olacaktır. Özellikle 7Eleven benzinliklerinde içinde domuz eti bulunmayan , iddia ettiklerine göre helal etten yapılan , sosisli sandviçleri mevcuttur. Sıcak şekilde günün 24 saati bulabilirsiniz. Wat dönemi boyunca birçok watçının uğrak noktası olmuştur bu benzinlik.  Eurostar kanalında yayınlanan Amerika Hattı isimli programda benzin almakla alakalı bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerden oluşan video aşağıdadır.

Şimdi Ara
Haritada Bul