Work and Travel katılımcılarının vize aşamasında konsolosluğa götürmesi gereken belgelerden birisi de “SEVIS ödendi makbuzu“dur. Ödenen ve karşılığında makbuzunu aldığınız bu servis Amerika’ya değişim ya da öğrenci programlarıyla giden herkesin yapması gereken zorunlu kayıt servisidir. SEVIS uzun adıyla Students and Exchange Visitors Information System kayıt bedeli Work and Travel katılımcıları için $35’dır.

 

sevis-makbuzu-ornek

Amerikan iç güvenlik kurumu olan The Department of Homeland Security (DHS) 2002 yılından itibaren Amerika’ya giriş yapacak tüm öğrenci ve değişim programı katılımcılarının bilgilerini bir veritabanında topladığı sistem oluşturdu. Amerika’ya F-1, M ve J-1 vize türleriyle girebilmeniz için sponsorunuzun ya da okulunuzun oluşturduğu ve sadece size ait olan SEVIS numarası tüm bilgilerinizi içermektedir. İlk aşamada bu bilgileri okulunuz ya da sponsorunuzun SEVIS sistemine girer; sonrasında ise söz konusu bu kayıt işleminin bedeli katılımcı tarafından www.fmjfee.com adresi üzerinden ödenir. Genellikle bu ödeme işlemini ücret katılımcıdan tahsil edildikten sonra öğrenciler adına acenteler veya sponsorlar yapmaktadır. SEVIS kaydı ödeme işlemi tamamlandıktan sonra ücreti ödediğinize dair makbuzu ödeme yaptığınız sayfa üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca SEVIS numaranızı DS-2019 formunuzun veya I-20 formunuzun sağ üst köşesinde barkodun hemen üzerinde “N” ile başlayan numara şeklinde görebilirsiniz.

 

SEVIS bedelleri programına göre değişik ücretlere tabiidir. Bu ücreler:

 

Work and Travel için SEVIS ücreti $35,

Internship Programı için SEVIS ücreti $180,

Dil okulu (F-1) için SEVIS ücreti $200’dır.

 

SEVIS kaydınızı yaptığınıza dair kanıtınız www.fmjfee.com üzerinden ödeme işlemi sonrası aldığınız makbuzunuz olacaktır. Bu makbuz üzerinde kişiye özel ödeme konfirmasyon bilgisi bulunur. Makbuzunuzu kaybetseniz dahi herhangi bir zaman dilimi içerisinde tekrar aynı siteye girip makbuzunuzun çıktısını SEVIS numaranızı girerek alabilirsiniz.

 

Ayrıca yapılan SEVIS ödemelerinin vize reddi almış olsanız dahi iadesi yoktur.

Şimdi Ara
Haritada Bul