29204-transportation

Amerika içerisinde gerek travel döneminde , gerekse çalışırken yapacağınız gezilerde ulusal ulaşımı kullanacaksınız. Bunlarla beraber Amerika’ya ilk gittiğinizde işyerinize giderken ya da iş değişikliği gibi durumlarda eyalet değiştirirken de ulusal ulaşım ağını kullanacaksınız. A.B.D. dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip dördüncü büyük ülkesidir. Yaklaşık olarak yüzölçümü 9.629.091 km² dir. Bu büyüklük Türkiye’ nin 12 katından bile büyüktür. Bu büyüklüğe sahip topraklarda , eyaletler arası ulaşımın kolay olmadığını anlayabilirsiniz. Amerika içindeki ulaşımı 5 farklı yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika İçerisinde Ulaşım Yolları:

gty_greyhound_bus_thg_111121_wblog1) Otobüs:
Eyaletler arası ya da aynı şehirdeki büyük şehirler arasındaki mesafeyi otobüsle de gidebilirsiniz. Diğer ulaşım türlerinden daha ucuz olmaktadır. Dolayısıyla Amerika içerisinde maddi durumu daha kötü olan insanlar bu ulaşımı yoğun olarak kullanmaktadır. Otobüs kullanımı Türkiye’deki gibi yoğun olmadığı için iki farklı şehir arasında giderken birçok noktada duraklama yapabilirsiniz. Bu da yolculuk sürenizi ciddi şekilde arttırır. Otobüs firmalarının en büyüğü ve yaygını Greyhound’dur. Bunun dışında bazi lokal otobüs firmaları da bulunmaktadır. Greyhound otobüslerinde koltuk numarası yoktur. Biletinizi aldıktan sonra otobüste neresi boşsa oraya oturursunuz. Bayan yanı vb durumlar da olmadığı için yanınıza kimin oturacağını hesap edemezsiniz. Çok da Konforlu olmayan bu ulaşım türünü daha iyi alternatifiniz olduğu süre kullanmamanızı tavsiye ederiz. Aşağıda Greyhound otobüslerinin sitesinin linki mevcuttur.

www.greyhound.com

 

amtrak-train12)Tren:
Şehirler ve eyaletler arası ulaşımdaki bir başka seçeneğiniz de trenlerdir. Trenler konfor açısından iyidir. Ancak ulaşım süreleri çok da az değildir.Genel olarak hızlı tren hattı olmadığı için tren yolculuklarınız uçak yolculuklarına göre uzun olacaktır. Bilet fiyatları trenin kalkış saatine göre değişmektedir. Daha az tercih edilen saatler daha ucuz olmaktadır. Genel fiyat ortalaması ise uçak ile neredeyse aynıdır. Hatta uzun yolculuklarda daha pahalı olmaktadır. Tren yolculuğunu eyalet içerisindeki ya da yakın eyaletlerdeki şehirlere ulaşım için kullanabilirsiniz. Bazı doğaseverler için trenle uzun yolculuk yapmak da güzel olabilir. Amerika içerisinde tren yolculuklarınızı Amtrak firması ile yapacaksınız. Neredeyse her eyalette birden fazla durağı bulunur. Amtrak firmasının sitesinin linki aşağıda verilmiştir.

www.amtrak.com

 

16-Nova-Star3)Gemi-Feribot:
Amerika eyaletlerinin tamamı anakara içinde yer almaz. Alaska ve pasifik okyanusu ortasında yer alan Hawaii adasına ulaşımda bir faktörde feribotlardır. Yıllarca work and travel öğrencileri daha uygun olduğu için Alaska’ya Seattle şehrinden ulaşmıştır.  Ayrıca ABD ‘ ye bağlı olan , Porto Riko ve Virgin Adaları’ na ulaşımda tekneler de kullanılır. Genelde çok ucuz olmayan ve uzun saatler süren bu yolculuk türünü, uçaktan korkanlar ve deniz yolculuğu meraklıları tercih eder.

US Airways pilots deny illegal work slowdown4)Uçak:
Bu kadar büyük yüzölçümüne sahip olan bir ülkede en mantıklı ulaşım şekli uçaktır. Avrupa kıtasının bir ucundan diğerine 4-5 saatte uçabilirken , Amerika anakarasının iki ucu  arasındaki uçuş 5 saatten fazla sürmektedir. Alaska ve Hawai gibi uzak eyaletleri saymıyoruz bile. Ayrıca Amerika’da uçuş talebi yoğun olduğu için her eyalette havaalanına kolayca ulaşabirsiniz. En uzun yolculuklardan biri olan New York – Los Angeles uçuşunu tek yön olarak 150$ – 200$ arasında bulabilirsiniz. Uçuşlarınızı aratabileceğiniz bazı internet sitelerinin linkleri aşağıda yer almaktadır.
www.kayak.com
www.google.com/flights
www.skyscanner.com

us-050_eb_exit_007_025) Otomobil:
Amerika içerisinde en yaygın kullanılan ulaşım türü karayoludur. Bunu da insanlar kendi arabaları ile ya da kiralık arabalar ile gerçekleştirmektedir. Neredeyse herkesin arabası olduğu için eyalet içerisinde ya da yakın eyaletlere kendi arabaları ile gitmektedirler. Daha uzun yolculuklar için arabası olmayanlar ve eski model arabası olanlar araç kiralamaktadır. Otoyollar geniş ve tüm ülkeyi kapsar durumdadır. Ülkenin kuzeydoğu bölümündeki yani New Hampshire’dan Virginia’ya kadar uzanan bölgede birçok yüzölçümü küçük eyalet bulunmaktadır. Bu eyaletler arası ulaşım araba ile kolayca ve konforlu şekilde yapılabilmektedir ancak Texas ve California gibi büyük yüzölçümlü eyaletlerde , eyalet içindeki mesafeler 10 saati bile aşabilmektedir. Araç kiralamak hakkında daha detaylı bilgi için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz. (Araç Nasıl Kiralanır?)

Work and Travel öğrencileri bu ulaşım şekillerinin neredeyse hepsini kullanmaktadır. Bulunduğunuz bölgeye ve gezi rotalarınza göre kullanacağınız ulaşım şekli değişebilir. Genel olarak  work and travel öğrencileri için uzun mesafelerde uçak , yakın mesafelerde ise araba yolculuğu idealdir.

Şimdi Ara
Haritada Bul