Work and Travel‘a katılan birçok öğrencinin aklına gelen sorulardan biri de ailelerinin Amerika‘ya para yollamak istediğinde bunu nasıl gerçekleştirecekleridir. Geçmişte yaşanan bazı olumsuz örneklerden dolayı öğrenciler çekince içine girebiliyorlar. Son dönemlerde bu tarz mağduriyetlerin çok aza indiği bir ortamda bu endişe biraz fazla gibi gelebilir. Ancak yine de her ihtimale karşılık Amerika Birleşik Devletleri – Türkiye arasındaki para transferi yollarını öğrenmekte fayda var. Bununla beraber Türkiye’deki kartlarınızı da Amerika’da kullanmak isteyebilirsiniz. Hatta kartlarını para transferi yerine de kullanabilirsiniz.

Amerika’ya Para Transfer Etme Yolları – Banka İşlemleri

1) Paypal:

Paypal online alışverişlerinizde kullanılan , güvenliği daha yüksek seviyeye çıkartan bir ödeme aracıdır. Ancak geçmiş yıllarda bazı work and travel öğrencileri bu aracı , para transferi yöntemi olarak da kullanmışlardır. Kendi paypal hesaplarına Amerika ve Türkiye’deki hesaplarını bağlayarak hesapları arasında transferi gerçekleştirmişlerdir. Bu yöntem çok yaygın kullanılan ya da kolay halledilebilecek bir yöntem değildir. Ayrıca Paypal firmasının bazı getireceği kurallarla uygulaması imkansız hale gelebilir.

2) Western Union – Moneygram:

Uluslararası para transfer işlemlerinde son yıllarda en çok , Uluslararası para gönderme kuruluşları kullanılmaktadır. Bu firmaları kullanlarak 10 dakika içerisinde Amerika‘dan Türkiye’ye ya da tersi şekilde para yollayabilirsiniz. Bunun için Western Union ya da Moneygram şubelerine gidebilirsiniz. Bu şubeler bazen yalnızca bu işi yapan yerler olmasıyla beraber bazı zamanlarda , başka bir iş yapan yerde Moneygram ve Western Union işlemleri yapılabiliyor. Örneğin Süpermarketlerde ya da banka şubelerinde sıkça bu kuruluşlara rastlayabilirsiniz. Hem Amerika hem de Türkiye’deki şubelerini görmek için internet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu kuruluşlarla para yollamak çok kolay. İnternet sitelerinde hesap açarak ve banka hesabınızı kaydederek , internet üzerinden istediğiniz yere paranızı yollayabilirsiniz. Düşük masraflar ödeyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi bu kuruluşların şubelerine giderek de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yaptığınız para transferi işleminin kodunu alıcı kişiye vermelisiniz. Bu yötemle size para yollandıysa eğer , en yakın şubeye giderek kimliğinizi ve işlem numarasını vererek paranızı 10 dakika içinde çekebilirsiniz.

3) Banka:

Para transferlerinin en kolay yollarından biri de banka pra transferleridir. Bu işlem için karşılıklı iki banka hesabı olması yeterlidir. Bu yöntem bu kadar basit olmasına rağmen az kullanılmaktadır. Nedeni ise para transferlerinde alınan masraf ücretleridir. Yüksek masraf ücreti alındığı için insanlar bu yöntemi çok fazla kullanmamaktadır.

4) Türkiye’deki Banka Hesabı:

Türkiye’De neredeyse herkesin bir banka hesabı ve bu hesaba bağlı olan banka kartı mevcuttur. Bu hesabınızı ve banka kartınızı Amerika’Da kullanabilirsiniz. Aileniz hesabınıza para yatırdığında ya da öğrenim kredisi aldığınızda , banka kartlarınızı Amerika’daki ATM’ler aracılığıyla kullanabilir , paranızı çekebilirsiniz. Yapacağınız her para çekim işleminde 5 dolar civarı masraf kesilecektir hesabınızdan. Paaranızı bunu hesap ederek çekmelisiniz. Paranızı toplu şekilde çekmeye özen gösterin. Bazı banka kartları yurtdışında kullanılamamaktadır bunun için yurtdışına çıkmadan evvel Bankanız ile iletişime geçerek yurtdışında kullanacağınızı belirtmeniz ve yurtdışı kullanımına açtırmanız gerekmektedir. Genelde kartlar yurtdışında hiçbir işlem yapılmadan kullanılabilir ancak bazı öğrencilerden bankalarının kartı yurtdışına kapattığı nedeniyle kullanamadıkları şikayetlerini de duymuştuk.

5) Türkiye’deki Kredi Kartları:

Aslında en kolay ve en rahat kullanılacak olan şey Türkiye’deki kredi kartlarınızdır. Bu kartları kendi alışverişleriniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca aileniz size para yollayacağı zaman parayı kredi kartı ödemenize yatırabilir , siz de harcamlarınızı bu karttan yapabilirsiniz. Dolayısıyla başka bir yolla size para transferi yapmalarına gerek kalmaz. Harcayacfağınız tutar aynı günün kurundan Tl’ye çevrilerek borcunuza yansıtılır. Bazı bankalar ise borcu TL’ye çevirmeden Dolar olarak kaydeder. Ödemenizi bankaya yapacağınız zaman dolar olarak isteyebilir ya da ödeme gününün kurundan hesaplayarak Tl’ye çevirir. Bu durum çok az banka tarafından kullanılır. Çoğu banka aynı gün Tl’ye çevirerek ekstrenize tl olarak yanıstır borcu. Banka kartındaki durum gibi yurtdışına çıkmadan evvel, kartınızın yurtdışı kullanımına açık olup olmadığını kontrol edin.

Yukarıdaki işlemleri uygulayarak Türkiye’den Amerika’ya – Amerika’dan Türkiye’ye para transfer edebilir , kartlarınızı kullanbilirsiniz. Bunlarla beraber Amerika’ya ilk gittiğinizde banka hesabı açtımayı unutmyın.Kazanacağınız kazançlarınızı bankada tutarak kaybetme riskini ortadan kaldırın. Size verilecek çekleri banka şubesine giderek hesabınıza yatırabilir ya da atmlerde tıpkı para yatırır gibi çekinizi hesabınıza yatırabilirsiniz. Amerika’daki günleriniz içerisinde banka kartı(debit card) ile harcamlarınızı yapabilirsiniz. Amerika’da neredeyse heryerde kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul