wtpictgif

Work and Travel macerası için süreç birçok kişi için uzun olmaktadır. Work and Travel‘a katılma kararının verilmesinden , Vergi iadesi alınmasına kadar birçok süreçten geçilir. Bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu süreci hasarsız ve iyi bir şekilde geçirmek , mükemmel bir work and travel programı geçirdiğiniz anlamına gelmektedir. Bu süreç içerisinde karşılaşacağınız durumlar ve dikkat edilmesi gerekenleri sizin için derledik.

Work And Travel Süreçleri ve Genel Tavsiyeler:

 

Şirket Seçimi Öncesi Genel Tavsiyeler :

1) İlk olarak yapmanız gereken şey Work and Travel programına katılmaya karar vermektir. Bunun için Work and Travel nedir ve ne değildir konusunda araştırma yapmalısınız. Program beklentilerinize cevap verebilir mi görmelisiniz. Mesela birçok öğrenci , ingilizce seviyeleri ya da iş başlangıç tarihleri ne olursa olsun ,istedikleri işe yerleşeceklerini düşünürler ya da progam için harcadıkları parayı geri getirebileceklerini. Bunlar malesef bu programda yeri olmayan şeylerdir. Bu programın kültürel değişim programı olduğunu unutmayın.

2) Programa kaydolmaya karar verdiğinizde , bu programa katılmak amacıyla araştırmalarınıza başlayın. Work and Travel  Şirketleri ile ilgili detaylı araştırmalar yapmalısınız. Hangi şirkete kaydolacağınızı karar vermeden evvel iyice araştırma yaptığınızdan emin olun. Çevrenizdeki bazı kişilerin , şirketlerin komisyon karşılığı çalışan temsilcileri olduğunu unutmayın. Temslciler her zaman kimliklerini açık etmezler. Yakınızdaki bir arkadaşınız bile alacağı komisyon için sizi iyi olmayan bir şirkete yönlendirebilir. Bu yüzden kararınızı kendiniz araştırarak verin. Bu konu Work and Travel Şirket Seçimi makalesini okumanızı tavsiye ediyoruz.

decision-making

3) Program için toplamda ne kadar harcayacağınızı ve hangi tarihlerde ödeyeceğinizi bilin. Buna göre maddi ayarlamalarınızı planlayarak işe başlayın. Süreç içerisinde , ödeme gecikmeleri programınızı sekteye uğratabilir. Bu yüzden ödeme planınızı oluşturup ona göre hazırlık yapmalısınız.

4) Araştırmalarınızı yaptınız , Ödeme planınızı da hazırlandınız şirkete kaydolmaya karar verdiniz. Şirketin sözleşmesini detaylıca okumanız ve daha sonra sürprizler yaşamamalısınız. Detaylıca sözleşmeyi okuyup , ön kayıt ücretini vererek şirkete kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kayıt zamanı ne kadar erken olursa , iş seçenekleriniz o kadar çok , program ücreti de o kadar az olur.

Şirket Seçimi ile Beraber Amerika Öncesi Genel Tavsiyeler :

1) Şirkete kayıt olduktan sonra gerekli belgeleri çok kısa süre içerisinde toplamanız gerekmektedir. Unutmayın bu belgeler work and travel sürecinizin hızlı ve doğru yürümesi için gereklidir.

2) Evrak hazırlanması ve ödeme taksitlerinin düzenli yapılması ile beraber iş seçimi Ortaya çıkar. İş seçimi yaparken sizin özellikleriniz temel olacaktır. Sizin istediğiniz işin özelliklerine uyuyorsanız o işi seçebilirsiniz. İş seçimi ile beraber ödemeleriniz tamamlanmalıdır. Bundan sonra Amerika’dan Ds 2019 belgeniz getirtilecektir.

3) Ds2019 belgenizin gelmesi ile beraber Vize randevunuz alıncaktır. Vize için gerekli evrakları  hazırlanmasında danışmanınız size yardımcı olacaktır. Vize görüşmesine eksiksiz evrakla gitmeniz önemlidir. Bunun dışında vize ile ilgili kafanıza çok da birşey takmamalısınız. Düşünülenin aksine , rahat şekilde vize alınmaktadır.

4) Vizenizi aldıktan sonra vakit kaybetmeden uçak biletinizi almalısınız. Westline danışmanlar size work and travel uçak bileti konusunda yardımcı olacaklardır.

page_pilot-ucus-sirasinda-oldu_823371069

5) Uçak biletinizi de aldığınızda tek yapmanız gerek şey uçuş tarihinizi beklemektir. Bu süreçte işinizle alakalı detayları araştırıp , Amerika’ya ilk gittiğinizde neler yapacağınızı öğrenmelisiniz. Westline danışmanları size Amerika’ya gitmeden evvel oryantasyon verecektir.

6) Uçuşunuzdan önceki son hazırlık bavul hazırlığıdır. Bavulunuzu hazırlarken çok fazla eşya almamaya özen gösterin. Birçok uçuş firmasının 1 tane 23 kiloluk bagaj hakı verdiğini unutmayın. Bu ağırlık sınırı genelde öğrencilere dönüşlerinde yetmemektedir. Bu yüzden oraya giderken eski ve geri getirmeye ihtiyaç duymayacağınız şeyleri götürün. Ayrıca orada herşeyi ucuza bulabileceğinizi ve haftanın 4-5 günü çalışacağınızı unutmayın. Çalışırken çalışma kıyafetinizi giyeceğiniz için , çok sayıda kıyafet götürmeye gerek yoktur. Gerekli eşyalarınızı hazırlamanızla beraber , evraklarınızı da çantanıza koymayı unutmayın. Pasaportunuz ve Ds 2019 belgeniz olmazsa olmazdır. Bunlarla beraber iş yerleştirme sözleşmenizi de yanınızda taşımanız önemlidir.  Amerika’ya indiğinizde eğer ayrıca bir vasıta ile ulaşım sağlayacaksanız , o seyahatinizle alakalı belgeleri de yanınızda taşıyın.

Uçuş Zamanı ve Amerika’daki Dönem için Genel Tavsiyeler :

1) Bavulunuz hazırladınız ve uçuş günü geldiyse , Havaalanına 2.5-3 saat önce gitmeniz sizin için iyi olacaktır. Bazı dönem ve saatlerde gümrük çıkışında uzun kuyruklar oluşmaktadır. Havaalanına gitmeden evvel koltuğunuzu seçmeyi unutmayın. Uzun yolculuğunuzu istediğiniz koltukta yapın. Havaalanında check in yaparken size biniş kartınızı vereceklerdir. Eğer Avrupa aktarmanız varsa , size Avrupa aktarmanız için de biniş kartını İstanbul’da vereceklerdir. Bavulunuzu da İstanbul’da verecek ve Amerika’ya ineceğiniz ilk noktada alacaksınız. Amerika’daki ineceğiniz noktada , uçaktan iner inmez gümrük kontolünden geçeceksiniz. Belgelerinizin kontrolünden sonra bavulunuzu almaya gideceksiniz. Bazı yoğun havaalanlarında gümrük sırasında 1-2 saat kadar bekleyebilirsiniz. Bavulunuzu aldıktan sonra yeniden bir uçuşunuz var ise , o uçuşun olacağı terminaldeki noktalarda tekrar check in yapıp bavulunuzu vermelisiniz. Eğer Amerika’daki uçuş aktarmalarınız arasındaki süre kısa ise , Amerika’ya ineceğiniz uçaktaki koltuğu olabildiğince önden alın. Uçak iner inmez de eşyalarınızı toplayarak inmeye hazır olun. Bu size ciddi şekilde zaman kazandıracaktır.

2) İşvereniniz sizi havaalanında karşılayacaksa , çıkış kapısında sizin adınızın yazılı olduğu bir karton ya da kendi şiketinin isminin yazılı olduğu bir karton tutacaktır. Eğer karşılama yapmayacaksa , iş sözleşmesinde de belirtilen ulaşım şekillerini kullanmalısınız. Bu ulaşım yollarını gitmeden evvel kontrol edip , gerekli rezervasyonları yapmalısınız.
img_1096

3) Amerika’ya indiğiniz noktada vakit kaybetmeden ailenizi arayın. Bütün aileler bu konuda oldukça hassas olmaktadır.

4) Amerika’ya ilk gittiğiniz zaman vakit kaybetmeden Sponsorunuzun sitesinden Sevis kaydınızı yapın. Gerekli bilgileri doldurun. Bu bilgileri doldurduktan sonra SSN başvurusunu yapabilirsiniz. SSN basşvurusunu kendiniz yapmanız gerekiyorsa , vakit geçirmeden bir an önce halledin.

5) Amerika ile Türkiye arasında saat farkı olacağını unutmayın. İlk indiğinizde saatlerinizi yerel saate göre ayarlayın. Telefonlarınız otomatik olarak saatini ayarlayacaktır. Amerika’nın doğu sahilleri 7 saat , Midwest eyaletleri 8 saat , Batı bölgesinin iç kesimleri 9 saat , batı sahilleri 10 saat  geridedir. New York’da saat öğlen 1 olduğunda , Türkiye’de saat akşam 8 olacaktır.

6) Amerika’ya ilk indiğinizde jet lag adı verilen , Yol yorgunluğu ve saat farkının birleşmesiyle oluşan bir durumla karşılaşabilirsiniz. İndiğiniz anda oranın saatine göre yaşamaya başlamanız bu jet lag’i kolayca atlatmanızı sağlayacaktır.

7) Çalışma şartlarınızı ve haklarınızı bilerek işe başlayın. Herhangi bir sorun oluştuğunda sponsorunuzla iletişime geçin.

8) Amerikan Kültürü ve Yaşam tarzı ile ilgili araştırma yapmış olarak gidin. Bunun için  Amerikan Kültürü ve Yaşamı konulu makaleyi okumanızı öneririz.

9) Alacağınız pay check’lerin pay slip kısımlarını saklayın. Pay check size iki parçalı şekilde verilecektir. İlk parça bankaya götürüp bozduracağınız çek kısmıdır. İkinci parça ise , tüm ödeme ve kesintilerin gösterildiği Pay slip kısmıdır. Döndüğünüzde en son alacağınız Pay slip ile vergi iadesine başvuracaksınız.

10) Amerika içerisinde Türk ehliyetinizle araç kullanabilirsiniz. Bunun için pasaportunuzun da yanınızda olmasına özen gösterin.

11) Alışveriş için acele etmeyin. İlk görüdüğünüz yerden almayın. Amerika’daki normal mağaza fiyatları bile Türkiye’dekilerden çok ucuzdur , ancak Amerika içinde de daha ucuzunu bulabilirsiniz. Dolayısıyla araştırma yaparak alışverişlerinizi yapın. Premium Outlets ya da Tanger Outlets sitelerinden size yakın olan Outlet alışveriş merkezini bulabilirsiniz.

1024px-NYC_Times_Square_wide_angle

12) Travel döneminde araç kiralayarak arkadaşlarınızla beraber gezebileceğiniz gibi bazı otobüs turlarıyla da gezebilirsiniz. Otobüs turlarında bazı dönemlerde 2 kişi alana 2 kişi bedava kampanyaları olmaktadır. Dolayısıyla yarı fiyatına turlar katılma şansınız olabilmektedir.

13) Amerika’daki acil sağlık durumlarında ya da diğer tüm acil durumlarda 911 numaralı acil hattını aramalısınız.

14) Amerika’ya ilk gittiğinizde alışmanız biraz zaman alabilir. İngilizce konuşmaktan çekinmeyin. Kimse sizden kusursuz ingilizce beklemiyor. 1. ay geçtikten sonra , Amerika’ya iyice alışacaksınız. 3.  aya girdiğinizde ise oldukça eğlenceli dönemler yaşıyor olacaksınız.

Amerika Dönüşü Genel Tavsiyeler :

1) Amerika’dan döndüğünüzde şirketinize ve sponsorunuza haber verin.

2) Vergi iadesi için gerekli belgeleri şirketinize vererek , Amerika’da ödediğiniz vergilerin çoğunu geri alabilirsiniz. Bunun için Work and Travel Vergi İadesi konulu makaleyi okumalısınız.

3) Şirketinize ve forumlardaki yeni başvuru yapan öğrencilere , Amerika’daki tecrübelerinizi aktarın. İşyeriniz ve konakladığınız bölge ile ilgili vereceğiniz bilgiler yeni gidecek öğrencilere yol gösterecektir.

Tüm süreç boyunca yapacağınız herşeyi önceden araştırmanız sizin yararınıza olacaktır. Amerika’dayken çekinmeden , rahatça iletişim kurmalısınız. Bu sizin daha sosyal ve güzel bir program geçirmenize yardımcı olacaktır. Umarız tavsiyelerimizin de yardımıyla güzel bir Work and Travel tecrübesi yaşarsınız.

Şimdi Ara
Haritada Bul