Amerika Birleşik Devletleri , birçok insanın hayalini kurduğu şehirlere ev sahipliği yapar. Çocukluğumuzdan itibaren seyrettiğimiz diziler ve filmlerde geçen mekanlar , bölgeler her zaman cazip gelmiştir bizlere. Hatta bazı oyunlar ve diziler sayesinde şehirlerin caddelerine kadar biliyor duruma geldiğimiz olmuştur. Bu cezbedici şehirlerden 10 tanesini sizler için yazmak istedik.

Amerika’nın En Gözde 10 Şehri:

1) New York City:
New York City , Amerika denilince ilk akla gelen şehirdir. Gökdelenleri ve o gökdelenlerin ortasında ışıl ışıl caddeleri herkesi cezbetmiştir. Birçok tablo ve dekorasyon malzemesine konu olmuştur New York City Manzarası. En popüler manzara ise Brooklyn Köprüsünden çekilen Manhattan manzarasıdır. New York Amerika’nın en kalabalık şehri olmasıyla beraber en çok turist çeken şehirlerinden de biridir. Bu kalabalığı kaldıracak kadar da iyi bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Amerikan ekonomisinin can damarıdır. Central Park , Brooklyn Köprüsü , Empire State Binası , Times Meydanı , Broadway , Özgürlük Heykeli ve Adası , dünyaca ünlü müzeleri ve ışıl ışıl caddeleri gezilip görülecek yerlerden yalnızca birkaçıdır.

2) Washington DC:
Washington DC , Maryland ve Virginia eyaletlerinin ortasında District Of Columbia isimli bağımsız bir bölgededir. Herhangi bir eyalete bağlı değildir. Amerika‘nın başkenti olması sebebiyle oldukç ağır bir dpolitikacı kalabalığına sahiptir. Neredeyse tüm doğu sahili turlarının içerisinde mutlaka yer verilen bir şehirdir. Şehir nehir kenarında bulunmakla beraber , birçok anıt ve heykele evsahipliği yapmaktadır. Müzeler , Parlamento Binası ve özellikle Beyaz Saray oldukça turist çeken noktalardandır.

3) Chicago:

Amerika‘nın mimari olarak en güzel şehri olarak görülür Chicago. Michigan Gölü kıyısında bulunan bu şehir oldukça turistik bir yerdir. New York City ile beraber en iyi toplu taşıma ağına sahip şehirlerdendir. Amerika’nın en büyük 3. şehridir. Millenium Park , Grant Park , Willis Tower , The Magnificent Mile , Navy Pier görülecek yerlerden sadece birkaçı.

4) Boston:
Amerika’nın kuzeydoğusunda bulunan bir liman şehridir. Odukça tarihi olan bu şehir ilk metro sistemine sahiptir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden birkaçı bu bölegdedir. Doğu sahil turlarının vazgeçilmez noktalarından biridir. Freedom Trail , Boston Public Garden , Rose Fitzgerald Kennedy Greenway , çeşitli müzeler görülmesi gereken yerlerdendir.

5)Orlando:
Amerika‘nın güneyinde , Florida’da bulunan bir şehirdir. Devasa eğlence parkları ve su parkları ile ünlüdür. Hemen yanı başında doğal yaşam alanları bulunmaktadır. Orlando şehir merkezinde sıradışı birşey bulamasanız da , bölgede birçok aktivite mevcuttur. Disneyland , Universal Studios , Sea World , Kissimmee görülmesi göreken yerlerdir. Zamanınız varsa tüm park ve merkezlere uğramanızda yarar var.

6)Miami:
Dünyanın en gözde sahil bölgelerinden biridir. Birçok film ve diziye de konu olan bu şehire ülkemizden de oldukça fazla talep olmaktadır. Mükemmel güzellikteki kumsalları , oldukça canlı gece hayatı ve tüm turistleri cezbeden alışveriş merkezleri ile büyük bir ün yapmıştır. Karayiplerde toprağı olan ülkelerden ciddi bir şekilde göç alan bu şehirde heryerde ispanyolca konuşulduğunu duyabilirsiniz. Miami Beach ,Little Havana , Little Haiti , Venetian Pool ve Bayside bölgesi görülmeye değer yerlerdir.

7) San Francisco:
Birçok kişiye göre Amerika‘nın en güzel şehirlerinden biridir. Köprülerle bağlanan bölgeleri , tepeleri , Dünyaca ünlü yokuşlu caddeleri , eski teleferikleri ile anımsanan bir şehirdir. Bazı noktalarda İstanbul’a benzerliği bulunan bu şehir tabiki çok daha düzenli bir şehirdir. Toplu taşıma gelişmiştir. Amerika içinde en yaygın bisiklet kullanımı yine bu şehirdedir. Eşcinsel evliliğe izin verilen bu eyalette , San Francisco içerisinde eşcinsellerin yoğun olarak bulundukları bölgeler de mevcuttur. Amerika’nın modern bölgelerinden biridir. Fisherman’s Wharf , Golden Gate Bridge , Eski Cable Cars , Russian Hills , Union Square , The Castro , Alcatraz  gezilmesi gereken yerlerden sadece birkaçıdır.

8) San Diego:
San Diego Amerikalılar için yaşanacak en güzel şehirdir. Şehrin lakabı da The Finest City’dir. Amerika’nın güneybatı sınırında bulunan ve Pasifik Okyanusuna sahili bulunan bu şehirde , birçok Meksikalı ve Meksika kültürünü taşıyan yerlere rastlayabilirsiniz. Gaslamp Quarter ,Balboa Park , Pacific Beach ,Old Town , Coronado Beach , San Diego Zoo gibi birçok görülmesi gereken yer mevcuttur.

9) Los Angeles:
Büyük şehirler içerisinde şehir merkezi en sönük şehirdir. Bunun nedeni aktivitelerin etrafa yayılmış olmasıdır. Los Angeles şehrinin çevresindeki küçük yerleşim yerlerinde birçok turistik bölge bulacaksınız. Şehir merkezinde ise Hollywood ruhunu tamamen yaşayacaksınız. Universal Studios , Hollywood Boulevard , Griffith Park , Santa Monica , Venice Beach , Long Beach gibi yerleri görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

10) Las Vegas:
Amerika‘nın ve Dünyanın eğlence başkentlerinden biridir. Casinolar , clublar , restuarantlar , konserler … Aklınıza gelecek her türlü eğlence burada ulaşacaksınız. Amerikalılar tarafından The Sin City olarak bilinen bu şehirde eğlencenin doruklarına ulaşabilirsiniz. Işıl Işıl büyük Otellerden oluşan The Strip bölgesinde neredeyse her istediğinizi bulabilirsiniz. Amerika’nın en ünlü outlet alışveriş merkezlerinden birkaçı da buradar. Günübirlik turlarla Grand Canyon’ı görme imkanına da sahipsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul