Work and Travel’ a katılan öğrencilerin büyük bir kısmı, Amerika’ya gitmeden evvel, Work and Travel’da yüksek Gelir beklentisine girer. Hiçbir kalifiye Amerikan vatandaşının bile kazanamadığı paraları kazanacağını zanneder. Bu beklentilere girmelerinin bir nedeni, daha önce wat yapmış kişilerin döndüklerinde söyledikleri abartılı şeylerdir. Herkes work and travel ile alakalı birçok efsane duymuştur.

Work and Travel programına katılmış bazı kişiler, hava atmak amacıyla çalışma saatleri ve gelirlerini oldukça abartılı anlatmaktadır. Öğrencileri de bu yönde beklentilere sokmaktadırlar. Hatta bazı Work and Travel Şirketleri de aynı abartmaları yapar. Bu beklentiler wat katılımcılarının memnuniyetini düşürmekte ve sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.

Work and Travel’da Gelir ve Çalışma Saatlerinizle Alakalı Beklentilerinizi Düşürün

Yukarıda da belirttiğimiz gibi geçmiş wat katılımcılarının abartmaları nedeniyle , bazı öğrenciler Work and Travel’da büyük paralar kazanacağını , haftada 70-80 saat çalışableceğini düşünmektedir. Work and Travel işlerinin geneli 35-40 saat  ortalama ile çalıştırmaktadır. Bu saatlerin üstüne çıkıldığı zamanlar da olmaktadır. Ancak bu işyerinin yoğunluğu ile orantılıdır. Bu saatlerin üstüne çıkılsa bile 45 -50 saatin üstüne çok nadiren çıkılır. Ayrıca work and travel işlerinin saatlik kazancı çoğunlukla 7.5$ ile 9$ arasındadır. 9$ ücreti bile az görülmektedir. Ortalama olan 8$ ücretle çalışma saatleriniz 80 e yakın olmalı ki anlatılan Work and Travel Gelirlerine ulaşabilin. En doğrusu 35-40 saat ortalama ile  çalışacakmışsınız gibi düşünmenizdir. Kendinizi ve gelir beklentinizi bu şekilde oluşturabilirsiniz. Aslına bakarsanız work and travel öğrencileri brüt olarak ortalama 3500$  civarında para kazanacaktır. Bu para ile orada geçinebilir ve ufak tefek alışveriş ve travel da yapabilirsiniz.

Çalışma Saatleri Nasıl Arttırılır?

Work and Travel programında ortalama 35-40 saat çalışma verilmektedir. Bu saatleri arttırmak da sizin elinizdedir. Eğer iyi bir çalışansanız yani , işvereninizin tüm kurallarına harfiyen uyuyorsanız ve sıkı bir şekilde çalışıyorsanız , işyeri yoğunlaştığı zaman sizin saatleriniz de artacaktır.  Bunun için yapmanız gereken belirli bir süre çalıştıktan sonra işvereninize daha çok saat almak istediğinizi söylemenizdir. İşverenler iyi çalışanlarına yoğun dönemlerde daha çok saat vermektedir. Aynı işyerinde bazı kişiler daha çok ,siz daha az çalışıyorsanız bunu direk ayrımcılığa yormayın. Çalıştığınız yerler gerçek ticari yerlerdir. Dolayısıyla işverenler de daha çok kar elde etmek ister. Bu doğrultuda daha iyi çalışan , daha tecrübeli olanlara daha çok saat verirler. Çalıştığınız saatleri arttırmanın bir diğer yolu ise İkinci iş bulmaktır.

İkinci İş Nasıl Bulunur?

Haftalık çalışma saatlerinizi arttırmanın en garanti yolu ikinci iş bulmaktır. Çünkü çalıştığınız işletmelerde her zaman ekstra saat alamazsınız. Bu işyerinin yoğunluğuyla alakalıdır. Bu yüzden saatlerini arttırmak isteyen öğrenciler ikinci iş aramaktadır. İkinci işi internetten ya da yüzyüze başvurarak bulabilirsiniz. Kendiniz gezerek bulacaksanız , çalıştığınız bölgedeki restaurant, otel ,hediyelik eşya dükkanları gibi yerlerde çok sık bir biçimde help wanted yada benzeri yazıları görebilirsiniz. Kimi yerlede direk dışardan görülecek şekilde cama asılırken kimi yerlerde içeride kasa ya da danışma bölümünde bu yazılar olabilmektedir. Bazı yerlerde ise İşyerinin önündeki tabelalardan ilan verilebilir. Bu yazıları gördüğünüz yerle hemen irtibata geçmeniz yararınıza olacaktır. Her işletme eleman ararken ilan asmaz ya da yazı yazmaz. Bu yüzden tek tek bu tip işletmeleri gezip yardıma ihtyaçları olup olmadıklarını sorabilirsiniz.  Çekinmeyin ve birkaç  hayır cevabından sonra bırakmayın. Eğer birçok işletmeyi gezerseniz ikinci işi bulmanız yüksek ihtimaldir. Kendi gezmenizin yanından , aynı bölgede çalışan diğer wat öğrencilerine de işyerleri eleman alıyor mu diye sordurabilirsiniz.

Eğer ikinci işi internet üzerinden bulmak istiyorsanız girmeniz gereken bazı siteler mevcuttur. Ancak en başından uyarmak gerekirse ,internet üzerinden kısa süreli part time iş bulmak oldukça zordur. Çoğu başvurunuza cevap gelmeyecektir. Gelen cevaplar ise bazen oldukça geç gelebilmektedir. Aslına bakarsanız üşenip ya da çekinip internetten başvuru yapmak yerine ,tek tek işletmeleri gezerek ikinc işi bulmak çok daha kolaydır.

İkinci iş bulurken , asıl çalıştığınız işi aksatmamasına dikkat edin. Aksi halde bir anda işsiz kalabilir ve Türkiye’ye dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bulacağınız ikinci işin Work and Travel kurallarına ugun olmasına da dikkat edin. Bulduğunuz ikinci işi sponsora bildirme ve onayını alma zorunluluğunuz da mevcut. Hangi işlerin kurallara aykırı olduğunu öğrenmek için aşağıdaki linkin alt kısmında yer alan Program Exclusions kısmını okumanızda yarar var.

https://j1visa.state.gov/programs/summer-work-travel

Work and Travel için Harcadığım Miktarı Kazanabilir miyim?

Tüm yaz boyunca Work and Travel için harcadığınız miktarı geri kazanırsınız ancak bu kazandıklarınızı ,yaşam harcamalarınız ,alışveriş ve travel için harcayacaksınız. Yani Wat için harcadığınız parayı geri getiremezsiniz. Bu tarz beklentiler içinde bulunmanız , sonu hüsranla bitecek bir beklentiye girmenize neden olur.

Work and Travel’ da ikinci iş bulamasanız bile yaşam maliyetlerinizi karşılayacak kadar kazanırsınız. Ortalama olarak , bir öğrencinin vergi , konaklama , ulaşım ve yeme-içme harcamaları 12 hafta için 2300$ civarında olacaktır. Yani work and travel katılımcıları , ekstra çalışmadan 12 hafta sonunda 1200$ civarı bir parayı biriktirebilmektedirler. Bu parayı biraz alışveriş ve biraz travel olarak kullanabilirsiniz. Daha çok alışveriş ve gezme isteğiniz varsa ,Çalışma Saatleri arttırılarak bu istekler karşılanabilir.

Şimdi Ara
Haritada Bul