Tax-refund

Work and Travel Vergi İadesi

Work and Travel öğrencileri Amerika’daki çalışma süreleri boyunca maaşlarından bazı vergileri öderler. Bu vergiler direk olarak paycheck’lerinden kesilir. Wat öğrencilerinin ödemekle yükümlü oldukları vergi türleri Federal ve State tax ‘lerdir. Bunların dışında bazı metropollerde alınan city tax de vardır. Bu üç vergi türü dışında herhangi bir vergi , work and travel öğrencilerinden kesilemez. Başka vergilerin kesildiğini gördüğünüz anda müdahale edip işvereninize söylemelisiniz. FUTA ve FICA  vergileri work and travel öğrencilerinden kesilmez. İlk gittiğinizde w4 formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formla işveren sizin ödeme ve kesintilerinizi yapar. Dolayısıyla bu formu doldururken de dikkatli olmalısınız.

Devletler vergileri kendi ülkelerine ve vatandaşlarına hizmet etmek amacıyla toplar.Amerika’da 1 yıldan daha az süre ile kalan kişiler , maaşlarından kesilen vergileri geri alma hakkına sahip olurlar. Work and Travel Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygındır. Özellikle yaz aylarında onbinlerce work and travel öğrencisi turistik bölgelerde yaz sezonunda  çalışır ve vergilerini verirler. Work and Travel öğrencileri  Amerika’da kısa süreli  kültürel değişim programına katıldıkları için Work and Travel Vergi İadesine hak kazanıyorlar. Öğrenciler, maaşlarından kesilen tüm verginin %60-80’ini döndükten sonra geri alabilmektedir. Bu oran verilen vergilerin sayısına göre değişiklik gösterebiliyor. Work and Travel Vergi İadesi aslında work and travela katılmış olanlara piyango parası gibi gelmektedir. Belirli bir süreç sonunda elde edildiği için, kimse bu paraya göre plan yapmaz ve geldiğinde ekstra bir gelir kalemi oluşmuş olur.  Westline sizlere Amerika’ya gitmeden evvel ve döndüğünüzde bu konuda rehberlik yapacaktır.

 

Work and Travel Vergi İadesi Geri Alım Süreci:

Work and Travel öğrencileri işverene verdikleri adreslerin doğru olduğundan emin olmalıdır. Çünkü vergi yılı bitiminde işveren öğrenciye W2 formu yollar. Bu form Work and Travel Vergi İadesi için önemlidir. Çalıştığınız süre boyunca ödemeleriniz size paycheck olarak yapılır. Bu iki kısımlı cektir. Alt kısmındaki cek ,bankaya götürüp bozduracağınız kısımdır. Üst kısmı yani payslip kısmı , ne kadar çalıştığınızı ne kadar vergi ve diğer kesintilerin olduğunu gösterir. Bu paysliplerin en sonuncusunu yanınızda getirmelisiniz. Eğer en son alacağınız paycheck’i işvereniniz Türkiye’ye yollayacaksa , payslip i de beraberinde yollayacağından emin olun.Bu payslip ve diğer gerekli belgeleri döndükten sonra Westline’a geç kalmadan ulaştırmalısınız. Westline danışmanları size bu konuda rehberlik yaparak , Work and Travel Vergi İadesi basşvurunuzu  daha sağlıklı yapmanızı sağlarlar. Vergi iadeleri çoğunlukla Mart-Mayıs dönemlerinde ödenmektedir. Tabiki bu tarih sizin belgelerinizi ilettiğiniz tarihle de orantılı şekilde gecikebilir. Vergi iadesine başvurduktan belirli bir süre sonra ,size ne kadar iade alacağınız ve gereken banka hesap bilgileri ile ilgili mail gelecektir. Mailde sizden istenen bilgileri verdikten birkaç hafta sonra da para iadeniz hesabınıza yatırılmış olacaktır. 

Work and Travel Vergi İadesi için Gerekli Belgeler:

1) En son alacağınız Paycheck’iniz.(paycheck’in üst kısmında bulunan payslip kısmı)

2) Ds 2019 formunun fotokopisi

3) Social Security Card’ınızın fotokopisi

4) Pasaportunuza yapıştırılan J1 vizesi fotokopisi

5) W2 formu. Bu form Ocak-Şubat döneminde adresinize gelecektir. Geldiği anda Şirketinize iletmeniz gerekmektedir. Amerika’dan döndükten sonra ,W2 formunu beklemeden diğer tüm belgeleri en kısa zamanda şirketinize iletmelisiniz. W2 formu gelidiği zaman onu da Work and Travel Vergi İadesi için iletmeniz gerekecek.

Bazı work and travel katılımcıları , Work and Travel Vergi İadesini kendi hakkıymış gibi görmemekte ve bu sürecin üstüne düşmemektedir. Bu yüzden başvuru zamanını geçiren ya da hiçbir zaman başvurmayan work and travel katılımcıları da mevcuttur. Work and Travel ile çalışırken , başka bir ülke için vergi veriyoruz ve bu bizlerin maaşından kesiliyor. Bu maaşlar Amerika için harcanıyor. Yani bizim maaşımızla başkaları hizmet alıyor. Dolayısıyla orada bıraktığımız paramızı, aslında toplaması ve iletilmesi çok basit birkaç belge ile geri alabiliyoruz. Work and Travel Vergi İadesini de döner dönmez işlemlere başlayarak hızlıca alabiliriz.

Şimdi Ara
Haritada Bul