job-search-1

Öğrencilerin Work and Travel programından biri de yüksek kazanç elde etmektir. Bu kazanç ile daha çok gezebilir , daha çok alışveriş yapabilirsiniz. Ancal Türkiye’ye para getirme amacının yanlış olduğunu da not olarak iletelim. Daha çok kazanç elde etmek için iş seçim süreçlerinde dikkat etmek gerekir. İş seçim dönemlerinde size sunulan işlerin masraf ve kazanç farkını iyice hesaplamalısınız. Ortalama verilen saatle saatlik , ücreti çarparak bundan konaklama ücretini çıkarmak işler arasında maddi seçim kriteri ile tercih yapılmasına yardımcı olacaktır. Bu en basit şekilde yapılan hesaplamadır. İşlerin ekstra bonus , yeme-içme desteği gibi avantajları varsa bunları da eklemelisiniz. İşinizi seçtiniz ve görünen o ki size wat programını yaptıracak kadar para kazanacaksınız. Ancak sizler daha çok gezme , alışveriş istiyorsanız yapmanız gereken şey ikinci iş bulmaktır.

Work and Travel İkinci İş Nasıl bulurum?

İkinci işinizi bulmak için sabırlı ve disiplinli şekilde iş aramalısınız. Work and Travel öğrencilerini çalıştıran işyerleri ya da benzer isyerleri ilk bakacağınız yerler olabilir. Bunlarla beraber restaurantlar , fast food restaurantları , hediyelik eşya satan mağazalar , oteller gibi turistik işletmelere bakmanız önemlidir. Turistik işletmeler sezonluk yoğunluklar yaşadıkları için yoğun dönemlerde genelde eleman ihtiyaçları olur. Bu işletmelerde ikinci iş bulabilmeniz için kapı kapı gezmelisiniz. Yoğun bir bölgede iseniz biirkaç günlük gezerek iş arayışı olumlu sonuçlanacaktır. İşyerlerinin kapıları ya da camlarında hatta bazı işyerlerinin tabelalarında eleman aradıklarını yazarlar. Help wanted , we are hiring vb yazıları gördüğünüzde o işletmeye direk girin. Aynı zamanda etrataki diğer watçılara da kendi işyerlerinde ihtiyaç olup olmadığını sordurmanız şansınızı arttıracaktır. İkinci işi bulmak isteyen ve bunun için gerçekten çaba sarfeden çoğu watçı ikinci işi bulmuştur.Bunlarla beraber bazı internet sitelerinden de iş bulabilirsiniz. Aşağıdaki web siteleri aracılığıyla iş bulabilirsiniz anca wat için ikinci iş konusunda ço da efektif değildir.

www.craigslist.org
www.hotjobs.com
www.monster.com
www.jobsearchusa.org

Sears-Now-Hiring-Sign1     help-wanted-sign

İkinci işinizi bulmanız için SSN(SSN Nedir?) almış olmanız gerekmektedir. Bu yüzden gittiğiniz günden itibaren hiç vakit kaybetmeden Sevis kaydınızı yaparak SSN başvurusunu yapmalısınız. İkinci işinizi İlk işinizi aksatmadağı sürece bulabilirsiniz. Sizin asıl sorumluluğunuzdaki iş Amerika’ya giderken seçtiğiniz iştir. Bu işteki size verilen saatlere uymak zorundasınız. İkinci işinizi asıl işinizdeki schedule’a göre hareket etmelisiniz. İşvereninizle görüşerek ikinci iş için izin isteyip gerekirse haftalık saatlerinizi ayarlayabilirsiniz. Tabiki bunlar işvereninizin insiyatifinde. İşverenden onay aldınız ve ikinci iş buldunuz tabiki iş bitmiyor bunlarla. İkinci bulduğunuz işi sponsorunuza bildirmelisiniz. İşvereninizin onayıyla bulduğunuz işin detayını verirsiniz. Sponsorun onaylamadığı işlerde çalışamazsınız. Dolayısıyla bulacağınız ikinci iş work and travel programına uygun olmalıdır. İki farklı işte çalışarak oldukça iyi bir birikim yaparak , work and travel programınızın daha güzel bitmesini sağlayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın , eğer çalışma hayatına alışkın değilseniz iki işte birden çalışmak sizin için ağır olabilir.

 

Şimdi Ara
Haritada Bul