Work and Travel USA için en önemli süreç İş seçim sürecidir. Sizin istekleriniz ve beklentilerinizi karşılaması gerekir. Work and Travel programında beklediklerinizi bulamazsanız olumsuz  şekilde düşünmeye ve hissetmeye başlarsınız . Bu da programın kötü geçmesine neden olur. Bunlarla beraber o işi yapabilmeniz gerekir.  Aksi olduğu durumda işi yapamadıkça işten soğur ve oldukça mutsuz bir wat dönemi geçirebilirsiniz. Size özel durumların dışında işverenin işle alakalı kurallarına ve kriterlerine de uymanız gerekmektedir. Bu program tek taraflı değildir. Sizinle beraber işverenlerin de olduğunu ve çalışacağınız işyerlerinin gerçek kar güden işyerleri olduğunu unutmayın.

Bu denli önemli olan iş seçiminde dikkatli davranıp kendi isteklerinizi karşılayacak seçim yaptınız ve işveren de sizi kabul etti. İşlem tamamen bitmiş sayılmaz. Amerika‘ya gittiğinizde işyerinin kendi kurallarına uymalısınız ve disiplinli şekilde çalışmalısınız. İşi seçerken (Work and Travel İş Seçimi) size sunulan iş sözleşmesini de detaylıca okumalısınız. İş ile alakalı resmi bilgiler orada yazar ve işverenle beraber karşılıklı olarak imzalarsınız. Dolayısıyla hem siz hem de işveren için bu sözleşme bağlayıcıdır.

Work and Travel İş sözleşmesine uyulmaması halinde ne olur?

İş sözleşmesi karşılıklı olarak bağlayıcıdır. İşveren size vadettiği en az çalışma saatini vermiyorsa , sizi sözleşmede belirttiği pozisyonlardan başka bir pozisyonda çalıştırıyorsa, sizi work and travel’a uygun olmayan işlerde çalıştırıyorsa iş sözleşmesine aykırı davranmış olur. Siz de işyerinizden ayrılma hakkına sahip olursunuz. Bunun dışında işyerinde aşırı baskı , ayrımcılık , ırkçılık gibi durumlar olduğunda da işyerinizden ayrılabilirsiniz.Tüm bu saydığım aykırılıkları işveren yaparsa ilk yapmanız gereken şey sponsora ulaşmaktır. Sponsora ulaşıp sorununuzu söylediğinizde onlar öncelikle sorunun çözülmesi için çalışırlar. Eğer sorun çözülmez ise size yeni bir iş bulurlar. Eğer işinizi Türkiye’deki work and travel şirketleri aracılığıyla bulduysanız yani , şirketiniz bu işi sponsordan değil de 3. kişilerden bulduysa iş bulma konusundaki sponsorla beraber sorumlu şirketiniz de olmaktadır. Bu nedenden dolayı orun yaşadığınız zaman sponsora ulaşmakla beraber şirketinize de haber vermeyi unutmayın.

İşveren iş sözleşmesine uyuyorsa ve size vaat edilenler gerçekleşiyorsa işten ayrılmanız çok da mümkün değildir. Sponsor izni olmadan işinizi değiştiremezsiniz. Sponsorlar da geçerli bir neden olmadığı sürece işinizi değiştirmenizi kabul etmezler. Eğer gerçekten ayrılmanız gerekiyorsa ve özel nedenleriniz varsa bu durumu işvereninizle konuşmalısınız öncelikle. İşvereninizden izin alarak sponsorunuza ulaşmanız yararınıza olacaktır. Sponsorunuza işverenle konuşup onayını aldığınızı da söylemeyi unutmayın. İnternette ya da çevrenizdeki bazı kişiler hiç bir şey olmaz , istediğini yap gibi tipik Türk mantığı ile izlere tavsiyeler verebilir. Ancak bunlara kulak asmayın. Daha önce bir kişi kurallara aykırı davrandığı halde herhangi bir sorun yaşamadıysa size de aynısı olacak diyemezsiniz. Work and Travel programınız boyunca her koşulda kurallara uymalısınız. Amerika‘daki kurumlar kuralları işletme konusunda katı ve hassastır.

Work and Travel’da izinsiz işten ayrılma:

İşyerinizden izinsiz şekilde ayrıldığınız zaman işvereniniz bunu sponsora bildirecektir. Kendisi bildirmese bile her ay check in yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Orada yalan bilgiler verseniz de Sponsorlar ara ara işverenlere ulaşıp durumu kontrol ederler. Bu şartlarda eninde sonunda işten ayrıldığınız ortaya çıkacaktır. Ortaya çıktığında Sponsorun yapacağı şey programınızı iptal etmek olacaktır. Ds 2019 begeniz iptal edilecektir ve bu vizenizin de iptal edildiği anlamını taşır. Çünkü j1 vizesi ds 2019 belgesi dışında herhangi bir anlam taşımamaktadır. Program katılımcısı olmadığınız sürece j1 vizesinin bir anlamı olmamaktadır. Sponsor programınızı iptal ederek , belirli bir süre içinde ülkeyi terketmeniz istenir. Bu süreyi aşarsanız kaçak durumuna düşmüş olursunuz. Bu da sonraki vizelerinizi oldukça olumsuz etkilemektedir. Sizden genelde 15 gün içerisinde terketmeniz söylenir. Bu süre programınızı iptal ettikleri günden itibaren hesaplanır. Size ulaşamadıkları zamanlarda da bu süre işler. Bu yüzden iletişim bilgilerinizi güncel tutmanız yararınıza olacaktır.

Her zaman işten izin ayrıldığınızda programınız iptal edilmez ancak söylediğimiz gibi bir kişiye uygulanmadı diye kimseye uygulanmayacağını düşünmeyin. Geçmiş yıllarda yüzlerce öğrenci bu durumdan dolayı programdan erken ayrılmak zorunda kalmıştır. Sizler de işinizi seçmeden evvel iş sözleşmesini dikkatlice okuyun ve tüm work and travel programı boyunca orada olacağınızı bilerek işiniz seçin.

Şimdi Ara
Haritada Bul