Work and Travel Gerekli Belgeler

Work and Travel programına katılmak için şirketlerle görüşülüp tercih yapıldıktan sonra kayıt esnasında öğrencilerden bazı belgeler istenecektir. Work and Travel programlarının sekteye uğramaması için öğrenciler , gerekli belgeleri çok kısa sürede tamamlayıp, danışmanlarına teslim etmeliler. Belgeler konusunda yapacakları gecikmeler, öğrenciler için sorunlar yaratabilmektedir. Work and Travel Başvurusunu yaptığınız zaman, danışmanınız size Work and Travel Gerekli Belgeler listesi verecektir. Bu belgelerin çoğu 1 gün içinde toplanabilecek şeylerdir. Yalnızca pasaport alım süreci 15-20 günü bulmaktadır. Bu yüzden kayıt yaptığınız gün vakit geçirmeden  pasaport işlemlerine başlamalısınız.

Work and Travel gerekli belgeler listesinde neler var?

1 adet İngilizce öğrenci belgesi: Work and Travel gerekli belgeler listesinin ilk sırası İngilizce öğrenci belgesidir. Okulunuz öğrenci işlerinden İngilizce öğrenci belgesi almanız gerekmektedir. Eğer okulunuzun öğrenci işleri İngilizce öğrenci belgesi vermiyorsa, alacağınız Türkçe öğrenci belgesinin noter onaylı tercümesini , yeminli tercümandan  almalısınız. Yeminli tercümandan aldığınız belge ile beraber  1 adet Türkçe öğrenci belgesinin fotokopisini getirmelisiniz.

2 adet 5*5 Amerikan vize fotoğrafı: Work and Travel gerekli belgeler listesinin ikincisi Amerikan vize fotoğrafıdır. Amerikan Konsolosluğu vize başvurusu esnasında, vizeye başvuran kişinin 5*5 boyutlarında fotoğrafını istemektedir. Bu fotoğraf normal vesikalık fotoğraf boyutunda değildir. Fotoğrafçıya gittiğinizde, 5*5 fotoğraf istiyorum ya da Amerikan vize fotoğrafı çektirmek istiyorum dediğinizde, fotoğrafçınız sizi anlayacaktır. Yüzünüz fotoğrafın %50 sini kapsayacak şekilde olmalıdır.  Çektireceğiniz fotoğrafta kulaklar açıkta , görünür olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğraflarda herhangi bir mimik ya da gülümseme olmamalıdır.  Amerikan konsolosluğunun fotoğraf ile alakalı kriterlerine Amerikan Konsolosluğu’nun sitesinden, aşağıdaki linki kullanarak ulaşabilirsiniz

1 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Work and Travel gerekli belgeler listesinin üçüncüsü kimlik fotokopisidir. Kayıt esnasında kimlik fotokopinizi danışmanınıza sunmalısınız. Kayıt sırasında ve sonrasında danışmanınız bu bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Work and Travel ile alakalı belgeleri doldururken, kimlik bilgilerinizi , nüfus cüzdanınızdan kontrol edecektir.

1 adet Pasaport Fotokopisi: Work and Travel gerekli belgeler listesinin en önemlisi pasaportunuzdur. Kayıt olduğunuz zaman, hali hazırda kullandığınız pasaportunuz varsa fotokopisini danışmanınıza vermelisiniz. Eğer pasaportunuz yoksa, WestLine Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı size, okulunuza sunmak üzere ‘ Harçsız Pasaport Başvuru Dilekçesi’ni verecektir.Bu dilekçe ile okulunuzdan bir kağıt alacaksınız. Bu kağıdı Vergi il müdürlüklerine onaylattıktan sonra Pasaport randevunuza yanınızda götüreceksiniz.  Bu sayede  yalnızca defter parası olan 75 tl ödemeniz gerekecek. Harç parasından muaf olacaksınız. Work and Travel Başvurusunu yaptığınız andan itibaren en kısa sürede pasaportunuzu danışmanınıza ulaştırmalısınız. Çünkü pasaportunuz olmadan herhangi bir işe yerleşmeniz mümkün değildir. İş yerleşiminizin gecikmesi ondan sonraki tüm sürecin yani , Ds2019 belgesinin gelişinin ve vize görüşmesinin gecikmesi anlamında geliyor.

Work and Travel gerekli belgeleri geç verirsem ne olur?

Work and Travel Gerekli Belgeler listenizi kayıt tarihinizden sonra en geç 10 gün içinde tamamlamalısınız. Pasaportunuz yoksa ve yeni başvuru yaptıysanız. Pasaportun eve kargolanması bazen uzun sürebiliyor. Bazı zamanlarda kargonuz Emniyet’ten PTT şubesine gelmiş oluyor ancak PTT şubesinden adresinize 1 haftada gelebiliyor. Bu nedenle kargonuzu PTT şubelerinden kendiniz alabilir , süreci hızlandırabilirsiniz.  Bu belgelerde eksiklik olması durumunda, iş seçiminiz de dahil olmak üzere, DS 2019 belgesinin basımı, vize görüşmesi randevusunun alımı ve uçak bileti alımı gibi işleyişlerin durmasına sebep olur. Unutmayın ki sizden istenen belgelerle beraber Amerika’ daki sponsorlara ve işverenlere başvurular yapılıyor, evraklarınız hazırlanıyor. Çok önemsiz görünen Work and Travel Gerekli Belgeler listesi tüm Work and Travel sürecini bir anda durdurabilir hatta geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir.

Şimdi Ara
Haritada Bul