Work and Travel ile giden öğrenciler gerek şehir içi ulaşımlarında gerek ise travel döneminde araç kullanma ihtiyacı hissedebilirler. Bunun için ise muhakkak Amerikan ehliyetine ihtiyacınız yoktur. Amerika’da Türk ehliyeti 6 ay boyunca geçerlidir. Bunu bilmeniz önemlidir. Bu süre içerisinde bunu bilmeyen bazı polislerle sorun yaşayabilirsiniz. Ancak merak etmeyin bu size verilmiş bir haktır. Work and Travel öğrencisi olarak sizin Amerikan ehliyetine ihtiyacınız olmayacaktır.  Yine de Amerikan ehliyeti almak isterseniz bu Türkiye’dekinden çok daha kolay olacaktır. Birkaç gün içinde ehliyetinizi alabilirsiniz. Amerika içerisinde araçlar oldukça ucuz olduğu için , work and travel öğrencileri gerek tek başlarına gerekse birkaç arkadaş birleşerek araba almaktadırlar. Araba almak Amerika içindeki yaşamınızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Amerika içerisinde istediğiniz zaman ve istediğiniz yere toplu taşıma bulamayabilirsiniz. Bu nedenle istediğiniz zaman istediklerinizi yapamayabilirsiniz. Araba bu nedenle Amerika’da bu kadar önemli durumdadır.

Work and Travel’da Amerika’da Ehliyet Almak İçin Aşamalar:

1) Ehliyet İçin Gerekli Belgeler:

* Pasaportunuz ,
* Ds 2019 belgesi ( F vizesi ile kalanlar için I 20),
* SSN ,
* Adresinizi belirten belge. Bunu konakladığınız yerden alacağınız ve orada konakladığınızı gösteren belge ve ,ve ya  banka hesabınız var ise bankadan alacağınız bank statement ile çözebilirsiniz. Bazı merkezler 2 tane adres gösteren belge istemektedir. Bu iki belgeyi götürebilirsiniz.

2) Ehliyet Başvurusu Yapmak:

En yakın DMV ya da o eyaletin motorlu taşıtlar merkezine giderek ehliyet için başvurabilirsiniz. Başvurduğunuzda sizden gerekli belgeleri isteyecekler. Bu belgeleri onlara sunarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında sıra bekleyebilirsiniz. Bu süre 1-2 saat sürebilmektedir. Sizden kimlik ve bazı şahsi bilgilerinizi alacaklar. Bunun yanında ehliyet için fotoğraf çekimi de olmaktadır. Bazı eyaletlerde bunların hepsi aynı yerde yapılmaktayken , bazılarında hepsi için ayrı ayrı sıraya girmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla başvurunuza geç gitmemenizde yarar vardır. Aynı gün içerisinde başvurunuzu ve yazılı sınavınızı halletmek için sabah erkenden gitmeniz önemlidir.

3) Ehliyet İçin Yazılı Sınav:

DMV ofislerine başvurunuzu yaptığınız anda size yazılı teste girme hakkını tanırlar. Bu aynı gün içerisinde olabilmektedir genelde. Bu yüzden başvurularınızı yapmadan evvel , bulunduğunuz eyaletin DMV ofisinin sitesinden bu teste çalışmalısınız. DMV sitelerinde, çıkan soruların benzerlerini içeren hazırlık soruları bulunmaktadır. Bu sorulara çalışarak teste hazırlanabilirsiniz. Sınavda sorulacak olan soruların benzerlerini hazırlanmanız için sitelerine koyarlar. Genelde çoktan seçmeli 20 sorudan oluşan bir test olmaktadır. Eyalete göre 15-17 doğru istenmektedir. Kaldığınız zaman tekrardan sınava girmek için randevu alabilirsiniz. Genelde sınavlardan kaldığınızda aynı gün tekrar snav hakkı verilmemektedir.

4) Ehliyet İçin Direksiyon Sınavı:

Yazılı sınavı geçtiğiniz anda , direksiyon sınavı için gün almalısınız. En yakın tarihte sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavına kendi arabanızla gitmelisiniz , muayeneden geçebilen bir araç olmalıdır.Ehliyet direksiyon sınavında önce aracın temel özellikleri kontrol edilir daha sonra sınava geçilir. Kendi aracınız yoksa , bir araç kiralamalısınız. Aracınızla direksiyon sınavına gittiğinizde sizden tüm kurallara uymanızı bekleyecekler.  Hem paralel hem de dikey park etmeniz istenecektir. Yoldaki tüm işaretlere uymanız beklenecektir. Bu sınavdan kalırsanız tekrar girme şansınız olmaktadır. Sonraki sınavar için yeniden randevu almanız gerekmektedir. Dolayısıyla aynı gün gerçekleşmemektedir. Geçtiğiniz takdirde ehliyetinizi anında alabilmektesiniz.

Amerikan ehliyeti uzun süreli kalacak kişiler ve ehliyeti olmayanlar için idealdir. Amerika’da araba alarak sürekli araç kullanmayı hedefleyen kişiler için de Amerikan ehliyetini almak gerekli olabilir. Bunların dışında Amerikan ehliyetine sahip olmak istiyorsanız , almak için başvurularınızı kısa sürede bitirebilirsiniz. Yukarıdaki aşamaların dışında bazı eyaletlerde uyuşturucu ve alkol ile alakalı bir testten de geçmeniz gerekmektedir. Kötü alışkanlıklar konusunda riskli olmadığınızı göstermiş oluyorsunuz bu testle. Work and Travel öğrencileri için ehliyet almak Amerika’da oldukça kolaydır.

Şimdi Ara
Haritada Bul