star-and-stripes_1556527c

Amerika, birçok millet ve kültürden oluşan tam bir mozaiktir. Tüm dünya kültürlerinin biraraya gelebildiği bir ülkedir. Buna rağmen Amerika’nın kendine özgü birçok özelliği mevcuttur. Tüm bu dünya kültürleriyle harmanlanan kendi kültürlerini yaratmışlardır. Amerikalılar gelenekçi kişiler değildir. Bu mozaik kültürün getirdiği de bir durumdur. İnsanlar içlerinden geldiği gibi yaşamaktadır. Oldukça özgür bir yaşam biçimine sahiptirler. Bu özgürlüğün sınırsız olduğunu düşünmemek lazım. Amerika belki de en sıkı kanunlara sahip ülkedir. Ayıca dünyada , kanunlarını en katı şekilde uygulayan ülkelerden biridir. Dolayısıyla öğrenciler de Amerika’ya gittiklerinde “Özgürlükler Ülkesi” anlayışından çıkmaları ve Amerika’nın kurallar ülkesi olduğunu unutmamalar gerekir. Kurallara uyduğunuz sürece ,  sonsuz özgürlüğe sahipsiniz.

Amerika’da Eğitim ve Gençler

Amerikan eğitim sistemi , bizimkinden çok farklı şekilde , öğrencilerin eğitimi sosyalleşmeleriyle aynı  seviyede önem taşımaktadır. Eğitim sistemindeki ezber dışı tutum , öğrencilerin sadece alacakları birkaç nota bağlı kalmamaları , onların özgüvenli şekilde büyümelerine sebep olur. Her genç yapabileceği şeye yönlendirilmektedir. Amerika’da 15 yaşında stajyer sürücü olarak ve 16 yaşından itibaren de ehliyetli olarak araba kullanılabilir. Bu da Hollywood lise filmlerinde neden herkesin arabası olduğunu açıklamaktadır. Ayrıca araç fiyatları çok ucuz olduğu için her genç araç sahibi olabilmektedir. 16 yaş onlar için önemli olup , bunu da özel şekilde kutlarlar. Aileler de maddi durumlarıyla orantılı olarak bu 16 yaş doğum gününde genelde araba almaktadır. Ayrıca Amerikan gençleri 13 – 14 yaşınadan itibaren çalışmakta ve kendi harçlıklarını çıkartmaktadır. Bu da kendileri için büyük bir özgüven ve ruhsal güç kazandırmaktadır. Liseyi bitirdikten sonra Amerikan gençleri kendi evlerine taşınmaktadır. Liseden sonra hayatlarını kendileri idare ederler. Work and Travel işlerinde  14 -15 yaşındaki Amerikalılar ya da kendi ayakları üstünde duran üniversite öğrencisi Amerikalılar ile beraber çalışacaksınız.

Amerika’da Yeme – İçme

american-food-middle-estonia-46ea04be2173ce0e52d5123a59564527

Amerika’daki yeme içme alışkanlıkları , diğer herşey gibi pratiklik üzerine kurulmuştur.  Fast Food tarzı restaurantlar da Amerika’dan çıkmıştır. Ancak sanıldığının aksine Amerika’da neredeyse her türlü yemeği bulabilirsiniz. Hatta neredeyse her eyalette Türk Marketi bulunmaktadır. Türk yemekleri satan internet siteleri de mevcuttur. Kısacası dünyadaki tüm mutfakları kolayca bulabilirsiniz. Barlar ve içki kullanımı konusuna gelirsek , 21 yaş altındaki kişiler İçki içemez , içki satın alınamaz. Birçok club 21 yaş altındaki kişilei içeri almazken , bazı clublar ve barlar 18 yaş üstündekileri içeri almaktadır. Ancak içeri girilse bile 21 yaş altındakilere içki sevisi yapılmaz. Work and Travel ile Amerika’ya giden öğrenciler bu yaş kuralına dikkat etmelidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi  tüm kurallar katı olarak uygulanmaktadır.

Amerika’da Sosyal İlişkiler

Amerikalılar oldukça sıcakkanlı insanlardır. Bulunduğunuz ortamlarda Amerikalılar ile kolayca iletişime geçebilirsiniz. Sokakta yürürken size bir Amerikalı gülümseyip selam verirse şaşırmayın. Bu onlar için çok olağan bir şeydir. Bu kadar sıcakkanlı ve kibar oldukları kadar , kurallar konusunda katıdırlar. Çalışacağınız işyerindeki kurallara uymanız , işveren ve diğer çalışanlarla sorun yaşamanızı engeller. Amerikalılar şikayetlerini ve rahatsızlıklarını açıkça dile getirir ve haklarını sonuna kadar ararlar. Çalışırken müşterilere davranışlarınızda bunu da dikkate almanız yararınıza olacaktır. Amerikalılar her türlü taciz konusunda çok hassastırlar. Hatta bazı abartılı durumlar da oluşmaktadır. Sizler de kalabalık bir ortamda ya da sırada beklerken , Amerikalılar’a fiziki olarak yakın durmamaya özen gösterin. Bu size abartılı bir uyarı gibi gelse de bu tarz durumlarda sorun yaşayan Work and Travel öğrencileri bulunmaktadır. Çocuklarla fiziki temastan da kaçınmanız sizin için iyi olacaktır.

Amerika’da Aışveriş

abercrombie-american-eagle-bags-clothes-Favim.com-892279

Amerika alışveriş bakımından dünyanın en ideal ülkesidir. Neredeyse her ürünü Türkiye’ ye kıyasla çok ucuza alabilmektesiniz. Bazı ürünler 3’de 1 , 4’de 1 fiyatına satılmaktadır. Bu da Amerika’ya giden öğrencileri oldukça cezbeder. Amerika’da bildiğimiz tarzda alışveriş merkezleri bolca bulunmaktadır. Ancak cadde mağazaları birkaç şehir dışında bulunmamaktadır. Bunun yerine yerleşim yerlerinde shopping center olarak adlandırılan alanlar mevcttur. Bu alanlar içerisinde süpermarket , kuru temizleme , bazı ucuz ürün satan mağazalar gibi çeşitli dükkanlar bulunmaktadır. Birkaç eyalet dışında , etiketlerdeki fiyat üzerine kasada vergi de eklenmektedir. Birkaç eyalette bu vergi oranı %0’dır. Kasaya gittiğinizde , etiketle farlı fiyat çıktığında şaşırmayın. Herşey + tax mantığı ile satılır. Örneğin 100 dolarlık ürün alırsanız , %5 vegi oranı ile o 105 dolar olarak karşınıza çıkacaktır.

Amerika’da Travel

Amerika’da gezmek için çok sayıda alternatifiniz vardır. Her çeşit seyehat planını yapabilirsiniz. Sahil kenarında sıcak bir tatil , dağlık ormanlarla kaplı doğa tatili , Dünya Harikaları için tatil ya da büyük şehirlerde tatil gibi birçok olanağa sahipsiniz. Dünyadaki en büyük eğlence ve su parklarından bazıları Amerika’dadır. Bunlar için de tatil planı yapabilirsiniz. Amerika içi seyahatlerde uçak ve araba en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır. Amerika yüz ölçümü olarak çok büyük bir yerdir. İstanbul – Londra arasını 4-4,5  saatlik uçak yolculuğu ile gidebilirken , Nyc –  Los Angeles  arasındaki uçuş süresi 5- 5,5 saattir. Aynı eyalet içindeki şehirleri ya da küçük yüz ölçümlü komşu eyaletleri araba ile gezebilirsiniz. Hatta en efektif plan araba ile olacaktır. Ancak kuzey-güney ya da doğu-batı arasında yolculuk yapılıcaksa, uçak en mantıklı çözüm olacaktır. Bu söylediğim Road Trip yapma hayali olanlar için geçerli değildir. Doğu-batı güzergahı olmasa da , Her iki yakada da kuzey -güney arasında yapılaca road tripler oldukça güzel geçmeye adaydırlar. Gezi zamanında coğu araç kiralama şirketlerinin 21 yaş altına ,araç kiralamadığını hatırlamanız yararınıza olacaktır.

Amerika’da Ayrımcılık – Irkçılık

Amerika’nın son yıllarda en önem verdiği toplumsal konu ayımcılıktır. Onlarca hatta yüzlerce değişik ırkın birarada yaşadığı bir ülkede , bu ayrımcılık oldukça büyük bir problemi beraberinde getirir. Hollywood filmleri ya da Amerikalılar ile anlatılan efsanelerden dolayı sizin aklınızda , Amerika’da çok sayıda ırkçılık vakasının olduğu şeklinde olabilir. Ancak Amerika bu konuda ciddi şekilde mücadele veren bir ülkedir. Ülkeye girdiğiniz andan itibaren birçok değişik ırktan insanla karşılaşacaksınız. Bu kişilerin neredeyse her yerde , her şekilde yaşadıklarını ve çalıştıklarını da göreceksiniz. Dolayısıyla ayrımcılığın olmadığını göreceksiniz. Herhangi bir ortamda , herhangi bir ayrımcılığa maruz kalırsanız , polisi aramaktan çekinmeyin. Ayrımcılık ve ırkçılığın cezası oldukça büyüktür. Amerika genelinde hiçbir ayımcılık vakası olmadığını söylemiyoruz , ancak düşünüldüğünden çok çok daha az olduğunu sizler de yaşayacaskınız. Amerika’ya giden work and travel öğrencilerinin  %1’inden bile azı ayrımcılıkla karşılaşmaktadır. Dolayısıyla bu konuda çekincelerinizin olması yersizdir.

Bu özelliklerin dışında , Amerika’da her yerde arabaya servis olduğunu göreceksiniz , bankalarda bile. Çok turistik şehirler dışındaki yerlerde , Pazar günleri açık yer bulmak oldukça zordur. İnsanlar kiliseye yoğun şekilde gitmektedirler. Bununla beraber her eyalette cami  ve müslüman cemaati mevcuttur.Büyük bir spor aşkı bulunmaktadır. Sanılanın aksine Basketbol en popüler spor değildir. Amerikan Futbolu , Beyzbol ve Hokey den sonra en popüler 4. spordur. Amerika gittiğinizde , gitmeden önce kafanızda var olan çekincelerin ne kadar gereksiz olduğunu farkedeceksiniz. Orada unutmamanız gereken şeyler , dürüst olmak ve kurallara uymaktır. Amerika’da herkes kurallara uyduğu için ve her şeyin nasıl yapılacağı kurallarla belirtildiği için yaşam kolaydır. İnsanların bu kolay yaşamlarında neden bazı uyanıklıkları yapmadıklarını sorgulayıp , onlara “aptal” yakıştırmasını yapanları da önemsemeyin. Kurallara uymak , aptallık değildir. Yapacağınız bazı basit uyanıklıklar kurallara aykırı ise , size dönüşü oldukça olumsuz şekilde olabilir.

Şimdi Ara
Haritada Bul