Work and Travel programı boyunca tüm yaşamınızda vergi ile arşı karşıya kalacaksınız. Alacağınız her üründe vergi vereceksiniz. Maaşlarınızdan da vergi vereceksiniz. Dolayısyla gitmeden evvel vergi ile alakalı herşeyi öğrenerek gitmelisiniz. Döndüğünüzde ise maaşlarınızdan kesilen vergileri geri alabilmektesiniz. (Work and Travel Vergi İadesi Nasıl Alınır?)

Amerika’da Maaşlarınızdan Kesilecek Vergiler:

Work and Travel boyunca çalıştığınız her saatin karşılığında para alacaksınız. İşinizi seçerken saatlik ücretlere bakarak bu tercihi yaparsınız. Ancak çok az kişi vergi oranlarını hesap ederek saatlik ücrete bakar. Vergi oranları her eyalette farklıdır. Hatta gittiğiniz şehire özel vergiler bile olabilmektedir. Work and Travel öğrencilerinden sadece Federal Tax , State Tax ve City Tax kesilebilir. Federal tax tüm Amerika boyunca aynıdır. Ancak State Tax oranları her eyalette farklılık gösterir. Bazı eyaletlerde %5  State Tax olurken , bazı eyaletlerde State Taax olmamaktadır. Saatlik ücretlerinizi hesap ederken bu tip vergi oranlarına göre hesap etmelisiniz. Paycheck’inizi aldığınızda Genel kazancınız en üstte yazar ve daha sonra sırasıyla Federal Tax , varsa State ve City Tax kesintileri yazar. Ne kadar kesildiğini görebilirsiniz.

Hangi Amerika Birleşik Devletleri Eyaletinde Maaşlardan Vergi Kesilmez?

Amerika içerisinde bazı eyaletlerde maaşlardan state tax kesilmez. Bunlar Alaska, Florida, New Hampshire, South Dakota, Tennessee , Nevada, Texas , Washington ve Wyoming eyaletleridir. Bu eyaletlerde State Tax alınmaz maaşlardan. Bu hiçbir kesinti olmayacağı anlamına gelmez. Federal Tax ya da Şehir yönetimi tarafından berlenecek şehir vergisi alınabilir. Şehir vergisi alımı çok yaygın değildir. Sadece istisna birkaç şehirde alınmaktadır.

Amerika’da Alışveriş Vergisi:

Amerika’da neredeyse her eyalette alışverişlerinizde vergi vereceksiniz. Bizde olan KDV sistemi gibi bir vergi sistemi bu da. Tek farkı etiketlerdeki fiyatlar , vergi yansıtılmamış fiyatlardır. Dolayısıyla kasaya gittiğinizde etiketin üstündeki fiyattan fazla bir fiyat göreceksiniz. Buna hazırlıklı olun. Her eyalette bu alışveriş vergisi oranı farklıdır. Kimi eyalette %7 kimisinde ise bedavadır. Delaware , Oregon , Alaska , New Hampshire  ve Montana alışverişlerinizden vergi almamaktadır.

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da herşeyden vergi alınmaktadır. Sizlerin maaşlarından kesilen vergilerin büyük bir oranını geri alabilmektesiniz. Bunun için son Paycheck’inizi ve SSN’inizi Türkiye’ye getirmelisiniz. Bu bilgi ve belgelerinizi döndüğünüzde şirketinize vermelisiniz vergi iadesi için. Bazı kişiler alışverişlerinizde alınan vergileri de geri alabildiğini söylerse buna inanmayın. Amerika’da alışverişlerinizden alınan vergileri geri alamamaktasınız.

Şimdi Ara
Haritada Bul