Amerika Birleşik Devletleri’nde ulaşım şahsi araç ile yapılmaktadır. Bazı büyük metropoller dışında toplu taşıma oldukça cılız bir haldedir. New York City , Chicago şehirlerde oldukça iyi bir toplu taşıma ağı bulunmaktadır. Bu sebeple oraya giden yabancılar seyahat etmekte zorlanmamaktadır. Eyalet yapısı içinde countyler ve irili ufaklı şehirler bulunmaktadır. Bu şehirler arası ya da countyler arası toplu ulaşım neredeyse yok gibidir. Bunun sebeplerinden biri de herkesin arabasının olmasıdır. 16 yaşına gelen bir genç ehliyet alabilmektedir. Araç fiyatlarının eskiliğine göre 1000 $’a kadar düştüğünü göz önünde bulundurursak , herkesin arabasının olması garip değildir.

Work and Travel Öğrencileri Nasıl Seyehat Edebilir?

Work and travel öğrencileri konaklama ve işyeri arasındaki mesafe fazla olmayacağı için , yürüyerek ,bisikletle ya da toplu taşıma ile seyehat edebilir. Ancak boş günlerinizde ya da travel döneminde gezmek istediğinizde bu toplu taşımaların işlevi oldukça sınırlanıyor. Birçok yakın gezilecek bölgeye ulaşma konusunda sorun yaşamaya başlarsınız. Bu dönemde sizleri kurtaracak olan şey araç kiralamaktır. Araba ile birkaç saat mesafede bulunan yerleri gezmek istediğinizde araç kiralamanız gerekecektir. Hatta bazı bölgelerde süpermarkete ya da diğer ihtiyaçlarınızı gidermek için gideceğiniz mağazalara ulaşmak için de araç kiralamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Dediğimiz gibi toplu taşıma çok seyrektir. Güzergahları çok sınırlıdır. Saatleri de oldukça sınırlıdır. Dolayısıyla toplu taşımanın olduğu yerlerde bile araç kiralamaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Araç Nasıl Kiralanır?

Araç kiralamanın en kolay yolu internet sitelerine bakmaktır. Her firmanın kendi sitesinden bakmakla beraber , birçok araç kiralama şirketinin fiyatlarını yansıtsan sitelere de bakmanız yararınıza olabilir. Bu sitelerde fiyatları karşılaştırmalı görerek en uygununu bulmanız da kolaylaşır. Buradaki fiyatı seçerek , hangi şirketin fiyatı ise o şirketin web sitesine gidersiniz. Bu sitelerde ilk çıkacak araç kiralama fiyatları aldatıcı olabilir. Çünkü Kiralama şirketlerinin aldığı birçok başka ücret de vardır. 25 yaş altı ücreti , sigorta , ikinci sürücü ücreti gibi değişik ücretler mevcuttur. Araç kiralama şirketlerinin sitelerinde sonuna kadar giderek istediğiniz seçenekleri de belirterek rezervasyonunuzu tamamlarsınız. En sonki sayfada toplam ücret yazılmaktadır. Eğer toplam fiyatlarda vergi ve sigorta ücreti yazılmamışsa araç kiralamaya gittiğinizde eklenecektir. Bunu da unutmayın. İnternet bağlantınız yoksa , direk araç kiralama şirketine giderek de işleminizi yapabilirsiniz. Tek sorun gittiğiniz anda aracı kiralamak istiyorsanız , dilediğiniz model araç bulamayabilirsiniz. İnternetten araç kiralamanız için gerekli olabilecek linkler aşağıdadır.

https://www.kayak.com/cars

https://www.carrentals.com/us

Araç Kiralama Kuralları ve Prosedürleri

1) Aracınızı internetten rezerve edin. Ofise direk giderek de işlem yapabilirsiniz ancak araç bulamama ya da istediğiniz modeli bulamama sorununu yaşamamak için rezervasyon önemlidir.
2) Birçok kiralama şirketi 21 yaş altındakilere araç kiralama işlemi yapmamaktadır. Bazıları ise , genelde yerel firmalar , 18 yaşı yeterli bulmaktadır.
3) 25 yaş atındaysanız , şirketler sizden ekstra günlük 10 $ – 20 $ arası ücret alırlar.
4) Araç kiralarken temel sigorta yapmanız zorunludur. Bu zorunlu sigorta kaza anında karşı tarafın masrafını karşılayan sigortadır. Ancak bununla beraber kendi aracınızın da tüm masrafın karşılayan sigorta yapmanız sizin için idealdir. Kaza ya da herhangi bir sorunda  0 sorumluluğa sahip olursunuz.  Buna Full Coverage denmektedir.
5) İkinci sürücü olacak ise onu da kaydettirerek , günlük 10 $ – 20 $ arası ücret alınmaktadır.
6) Birçok firma sınırsız kilometre ile vermektedir aracı. Ancak bazıları kilometre sınırı koymaktadır. Yapacağınız yol uzunluğuna göre buna dikkat etmelisiniz.
7)  Havaalanından alacak ya da oraya verecekseniz havaalanı vergisi de olmaktadır.
8) Neredeyse tüm firmalar aracınızı aldığınız lokasyondan farklı bir lokasyona bırakmak istediğinizde size ekstra ücret çıkartacaktır. Bu ücret 300 $’ a kadar çıkmaktadır.
9) Ödemelerinizi kredi kartı ya da banka kartı ile ödemeniz gerekmektedir. Şirketler nakit para kabul etmemektedir. Kredi kartı ya da banka kartına kiralama ücreti dışında bir blokaj uygulanmaktadır. Bu da 200 $ – 400 $ arasındadır.
10) Araç kiralarken sözleşme imzalamaktasınız. Bu sözleşmede tüm trafik kurallarına ve kanunlara uygun şekilde araç kiralayacağınızı vaad edersiniz. Dolayısıyla kiralık araçlar kullanırken , kurallara daha da dikkat etmelisiniz. Eğer trafik kurallarına uymadığınız sebebi ile kaza oluşursa , aracın tüm masrafı sizden alınacaktır. Bu rakam oldukça yüksek olacaktır. Sigortayı yaptırmanız da önemli değildir. Bu nedenle dikkat etmelisiniz.
11) Çocuk koltuğu , navigasyon gibi ekstra şeyleri acentadan ücreti karşılığında alabilirsiniz.
12) Bu kiralama şartları dışında , araç kiralamaya gittiğinizde ödeme ve sözleşme süreci bitiminde kiralama şirketinin otoparkındaki araçlardan seçiminizi kendiniz yapmaktasınız. Bu seçim tabiki ödemesini yaptığınız araç kategorisinde olmaktadır. Bazı küçük acentalarda ise tercih yapma imkanını olmamaktadır. Ellerindeki aracı direk alır çıkarsınız.

Birçok durumda ihtiyacınız olacak olan araç kiralama işlemi göründüğü kadar karışık değildir. Sadece kiralarken ve aracı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Travel döneminde ya da boş günlerinizde gezmek için araç kiralama rahatlık sağlamaktadır. Dilediğiniz şekilde gezmenize vesile olur. Eğer 4-5 kişilik grupla kiralanırsa oldukça uygun fiyatlara da ulaşabilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul