Work and Travel Süreçleri içerisinde en dikkatli davranılması gereken kısım Work and Travel İş Seçimidir. WAT programınızın nasıl geçeceğine yön veren , çalışacağınız işyerleridir. Ne kadar kazanacağınız, nerede yaşayacağınız seçeceğiniz işlerle belli olur. Koca bir yazın iyi ya da kötü geçmesi de iş seçiminize bağlıdır. İsteklerinizi karşılamayan bir iş seçtiğinizde , orada çalışmaktan alacağınız zevk minimum düzeyde kalacaktır.Bunca emek ve para harcadığınız programı yanlış bir seçimle heba etmeyin. İş seçimi için esas kriter istekleriniz ve yapabileceklerinizdir. Başkasını mutlu edecek şeyler sizi mutlu etmeyebilir. Bu yüzden kendinizi iyi tanıyıp o doğrultuda seçimlere yönelmelisiniz. Work and Travel USA işverenlerinin şartları olduğunu da unutmayın.

İş Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İş seçimi yaparken ilk ana unsur sizin özelliklerinizdir. Yani İngilizce seviyeniz , İşe başlama ve bitirme tarihleriniz , geçmiş iş tecrübeleriniz ya da becerileriniz belirleyici olacaktır. Work and Travel’da  öğrenci her istediği işe girebilir gibi bir algı vardır. Bu çok yanlıştır. Amerika’da çalışacağınız işletmeler gerçek ,kar güden işletmelerdir. Dolayısıyla kendi ihtiyaçlarına uymayan öğrencileri işe almazlar. Ya da öğrencinin özelliklerine göre pozisyona yerleştirirler. Günümüzde birçok orta düzey ingilizceye sahip öğrencinin Housekeeping istemediğini görmekteyiz. Hatta ki aralarında , Advanced seviye İngilizce istenen garsonluk gibi işleri isteyenler de olabiliyor. Ancak işverenler öğrencileri seçerken , pozisyonların gerektirdiği İngilizce seviyesine ve özelliklere sahip mi diye bakarlar. Uygun olmayan kişiler işe alınmazlar ya da pozisyonları değiştirilir, Öğrenciye farklı pozisyon teklif edilebilir. İş seçerken iki ana unsur seçimi yaparsınız. İlki İş-Pozisyon seçimi , ikincisi ise Bölge seçimi. Bu iki unsuru da bir arada değerlendirip seçim yapmalıyız.

Work And Travel İşi Nasıl Seçilir?

 1. Seçeceğiniz işin tarihlerine ve istenen İngilizce seviyesine bakın. Size uygun mu diye kontrol edin. Size uygun olmayan işlerle zaman harcamayın.
 2. Seçeceğiniz pozisyon için iş tecrübesi istenip istenmediğini kontrol edin. Bazı WAT işverenleri tecrübeli öğrenci istemektedir.
 3. İş seçerken hangi iş türlerini yapabileceğinizi bilin. Bunun için tüm iş türleri ile alakalı bilginiz olmalı. Eğlence Parkında çalışmak isteyen ve aynı zamanda güneş altında durmaktan hoşlanmayan biri , eğlence parkı işinde çalışırken oldukça zorlanacaktır. Ya da bazı temizlik maddelerine alerisi olan bir kişi , Housekeeping gibi pozisyonlarda çok zorlanabilir. İş türleri ile alakalı genel bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 4. İş ve Pozisyon için istenen kriterlere sahipseniz , işin saatlik ücretine , haftada ortalama kaç saat verdiğine , Konaklama ücretine ve ulaşımın nasıl yapıldığına bakın. Ne kadar saatlik ücretle , ortalama çalışacağınız saati çarparak brüt gelirinizi hesaplayabilirsiniz. Wat işlerinde ortalama 250$-300$ haftalık brüt gelir elde edilir. Bunların yanında konaklama ücretine ve ulaşıma para verip vermediğinize bakarak işin maddi olarak ne kadar tatmin edeceğini görebilirsiniz.
 5. İş seçimini yaparken geçmiş yıllarda katılan öğrencilerin görüşlerini de öğrenin. WestLine olarak sizlere sunduğumuz işlerle alakalı geçmiş yıllardaki katılımcaların geri dönüşlerini sizlerle paylaşacağız.

Bölge Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Bir işi seçerken nerde olduğuna da bakmak önemlidir. Sıcak yada Soğukla alakalı herhangi bir sağlık sorununuz var ise ,işin bulunduğu bölgeye bu açıdan dikkat etmelisiniz.
 2. Özel olarak daha hareketli , yada doğayla iç içe bir bölge isteyebilirsiniz. Size sunulan işlerin bölgelerine bakarken isteklerinize uyuyor mu diye bakabilirsiniz.
 3. Travel da gezmek istediğiniz yerlere  yakın ya da ulaşımı kolay bölgeyi seçmeniz yararınıza olacaktır.
 4. New York City gibi büyük şehir merkezlerinde Work and Travel işleri olmaz ve sizler de buralarda konaklayamazsınız. Bunu hatırlamanızda yarar var.
 5. Amerika genelinde yaşam büyük oranda aynıdır. Konaklama şekilleri de büyük oranda aynıdır. Dolayısıyla seçim yaparken bölge kriterine çok da takılmayın. Sizi zor durumda bırakacak sağlık sorunları oluşmayacaksa , bölge seçiminde esnek olabilirsiniz.
 6. İngilizcemi geliştirmek istiyorum , Türkler’in az olduğu yere gitmek istiyorum diyorsanız , bu konuya takılmamanız gerekir. Çünkü ne kadar Türk olursa olsun sizi yabancılarla konuşmaktan kimse alıkoymuyor. Yine de daha az Türk göreyim derseniz daha az watçı alınan bölgeleri düşünebilirsiniz.

İş seçiminde dikkat etmeniz gereken  diğer unsur da beklentilerinizi düşük tutmanızdır. Etraftan duyduğunuz efsanevi hikayeleri unutun. Çünkü birçok eski katılımcı dönünce yaptıklarını oldukça abartarak anlatmışlardır. İşinizi seçtikten sonra iş sözleşmesi imzalayacaksınız. Eğer ki programınızın erken bitmesini istemiyorsanız , imzaladığınız sözleşmelere uymanız gerekmektedir. Unutmayın gerçek ticari işletmelerde çalışacaksınız. Kültürel değişim programıyla geliyor olmanız onların size çalışırken imtiyaz vereceği anlamına gelmiyor.Disiplinli şekilde , kurallara uyarak çalışacaksınız. Buna hazırlıklı şekilde gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. Work And Travel ile alakalı tüm resmi kuralların İngilizce halini Department Of State’in sitesinden inceleyebilirsiniz. Bununla beraber Work and Travel ile alakalı tüm sorularınız için bilgi istek butonunu kullanabilirsiniz.

Şimdi Ara
Haritada Bul