Amerika’ya giden work and travel öğrencilerinin de başına acil durumlar gelebilir. Hangi durumlarda nerelere ulaşmanız gerektiğini , nasıl ulaşmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler hayat kurtaran bilgiler olabilmektedir. Acil durumlarda zaman kaybı olması sorunlara yol açabilir.Bu durumlarda neler yapmanız gerektiğini gitmeden evvel öğrenmeniz gerekmektedir. Bu da şirketinizin ve sponsorunuzun oryantasyonu ile olmaktadır. Öncelikle bilmeniz gerekenler Sponsorunuzun iletişim numaraları ve acil durum hattı olan 911’dir. Westline sizlere Amerika yolculuğu öncesinde detaylı bilgileri verecektir.

Acil Durum Nedir? Acil Durumlarda Ne Yapılmalı?

Asıl acil durum , ölümlü ve yaralanmalı sağlık durumları ile adli durumlardır.Bu iki hayati durumdan başka aciliyet durumu daha az olan durumlar da mevcuttur.

1) Ölümlü ya da yaralanmalı tıbbi durumlar:

Amerika’da çalışırken ya da yaşarken , acil durumlu sağlık sorunları ile karşılaşabilirsin. Bu sorunlar sizin ya da arkadaşınızın başına gelebilir. Bu durumlarda ulaşacağınız yer Türkiye’deki şirketiniz değildir. Amerika’daki sponsor şirketinizdir.  Hepsinden de önce 911 numaralı acil durum numarasını aramalısınız. Bu numaradan her türlü acil durumla alakalı aramayı yapabilirsiniz. Tüm acil durum numaraları Tek numaraya bağlanmıştır. Öncelikle 911 numaralı telefonu arayarak adres ve durumunuzu iletmelisiniz. Hemen ardından da Sponsorunuzun acil durum hattına bilgi geçmelisiniz. Amerika’ya giden her öğrenci work and travel sağlık sigortasına sahiptir. Bu yüzden hastaneler sizin acil durumlarınızda sizden para almayacaktır. Sigorta tarafından karşılanacaktır. Bu durumlarda sponsor firmanızla görüşmenizde size bu konuda neler yapılması gerektiği belirtilecektir. Acil durumlarda yetkili mercilere ve sponsorunuza ulaştıktan sonra Türkiye’deki şirketinize de bilgi vermeyi sakın unutmayın.

2) Adli bir suçlama olması ya da tutuklanmanız:

Amerika’dayken herhangi bir suça tanık olabilir ya da bu suçun taraflarından biri olabilirsiniz. Hatta tutuklanabilirsiniz de . Sponsorunuza acil olarak ulaşmanız durumunda size avukat temini ve sizin tutuklanmanızın kadırılması için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlar. Durumunuzun ciddiyetine göre her türlü destek sağlanacaktır. Bu acil durum adli olayın mağduru, sanığı ya da görgü tanığı olduğunuzda olmaktadır. Siz siz olun her türlü kural ve kanuna uyun. Amerika’daki uygulamalar oldukça katıdır. Herhangi bir ufak tartaklama olayında bile hapse girebilirsiniz. Eğer bir kavganın ortasında zorunlu şekilde olursanız sakın ve sakın ilk vuran kişi olmayın.

3) Resmi evraklarınızın kaybedilmesi:

Ds 2019 belgenizin ya da Pasaportunuzun kaybolması durumunda Türkiye’deki şirketinize danışabilirsiniz. Ds 2019 belgenizin kaybolması durumunda , sponsora ulaşmanız çok önemlidir. Ds 2019 belgenizi sponsorunuz çıkartacaktır. Dolayısıyla onlarla iletişime geçmeniz önemlidir. Türkiye’deki şirketiniz de bu konuda size destek olacaktır. Pasaportunuzu da kaybettiğinizde en yakın Türk Konsolosluğu’na başvurmanız ve oradan yenisini çıkartmanız gerekmektedir.

4) İş ile ilgili Sorunlar:

İşyerinde yaşayacağınız sorunları öncelikle işvereninizle görüşmelisiniz. Eğer sözleşmeye aykırı davranışlara mağruz kalırsanız ,vergi kesintisinde sorunlar yaşıyorsanız , ssn’yi cıkartmakta sorun yasıyorsanız  ya da haksız şekilde işten çıkarılmanız söz konusu ise , sponsorunuz bu durumu düzeltecektir. Sizin işyerinizdeki dumunuzu düzelttirebilir ya da size yen bir iş ayarlayabilmektedir.  Ayrıca konaklama ile ilgili problemlerinizde de sponsorunuzla iletişime geçmelisiniz. Size sunulanın aksine daha kalabalık ya da daha kötü bir ev ortamında yaşıyorsanız , konaklama ile ilgili ciddi başka sorunlarınız varsa sponsorunuza bildirmelisiniz. Sponsorunuz bu durumla da ilgilenecektir.

Yukarıdaki durumların dışında , uçak biletiniz ya da diğer durumlarla alakalı sorunlar yaşadığınızda danışmanlarınıza ulaşmanız yeterli olacaktır. Yukarıda saydığımız 4 durumla karşılaştığınızda ilk olarak arayacağınız yer Sponsorunuz ve durumuna göre acil durum hattı olan 911’dir. Ancak bu Türkiye’deki şirketinize haber vermeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Çok acil bir durum olmadığı durumlarda danışmanlarınız sizlere yol gösterecektir. Sizlere acil durum ile ilgili yapmanız gerekenler konusunda destek olacaktır.

Şimdi Ara
Haritada Bul